1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Teknolojiyi İthal Etmek Yerine Üretmeliyiz
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Teknolojiyi İthal Etmek Yerine Üretmeliyiz

A+A-

Geçen hafta şehrimizde Makine Mühendisleri Odasında gerçekleşen Makine Tasarım İmalat Teknolojileri Kongresinde sanayici, bilim adamı ve mühendisler bir araya gelerek sektörü konuştular. Doğrusu bu Kongrede Türkiye’nin ve Konya’nın makine imalat teknolojisindeki yeri konusunda biraz daha aydınlandım.

Türkiye’nin teknolojiyi ithal etmek yerine üretmenin hedef alındığını gözlemledim. Güzel bir gelişme.

Makine Tasarım imalat teknolojileri sektörünün bu hedefi benimsemesi ve kendini buna göre yapılanması beni gerçekten sevindirdi ve umutlandırdı. Teknoloji günümüz dünyasında vazgeçilmez olduğu gibi sürekli kendini geliştiriyor.

Dünya devletleri artık teknoloji üretimiyle birbirleriyle yarışırken, bizimde bu yarışın içinde olduğumuz ve önemli aşamalar kaydettiğimiz ortadadır.

Öyle ise teknoloji üretilmesi ve desteklenmesi milli bir politika olmalıdır.

Teknoloji üretimi ülkemizde tam anlamıyla desteklenmelidir.

Neden mi dersiniz?

Cari açığın neden olduğu ülkemiz ithalatının çoğunluğu teknoloji üzerinedir.

Eğer teknoloji üretimini gerçekleştirirsek paramız dışarı gitmediği gibi ülkemizde kalır.

Artık bizde ülke olarak teknoloji üretimi yarışındaki yerimizi alırız.

Bunu gerçekleştirebilmek için önümüzde hiçbir engel olmasa gerek.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Makine Mühendisleri Odası başkanı Doç. Dr. Mete Kalyoncu’nun söylediklerini sizlere aktarmadan geçemeyeceğim.

Mete Kalyoncu, “Türkiye’miz sanayisi gelişmiş ve sağlam temeller üzerine oturmuş güçlü bir ülkedir. Gücünü gayretli ve çalışkan sanayicisinden ve yetişmiş mühendis kadrolarından almaktadır. Bu insanları sayesinde ülkemiz daha da güçlenecek ve gelişmiş ülkeler içerisinde layık olduğu en güzel yeri alacaktır. Yüksek teknolojinin kullanıldığı günümüzde daha da gelişmemiz, ileriye dönük sağlam adımlar atabilmemiz, sanayici ve mühendis kadrolarımız arasındaki sıkı bağı güçlendirmemize bağlıdır. Dünyaya bakıldığında gelişmiş ülkelerin gücünün, ilim ve teknolojide göstermiş oldukları başarılara ve sanayicisinin ileri teknoloji kullanmasına bağlı olduğu görülür. O halde ülkemiz için yapabileceğimiz en güzel iş, teknolojimizi geliştirmek ve geliştirmiş olduğumuz teknolojiyi imalat sektörüne sokmak, ülkemiz insanının ihtiyacı olan teknolojiyi ithal etmek yerine kendi öz kaynaklarımızla üretmektir” diyor.

Bu kongrenin sanayici, bilim adamları ve mühendisler arasındaki ilişkinin gelişmesine katkı yapacağı da bir gerçektir. Bilgi ve tecrübenin paylaşılması ülkemizin gelişmesi açısından önemlidir. Şehrimiz sanayisi gelişmiş olup, her türlü üretimi gerçekleştirebiliyor. Daha da ileriye gidebilmesi ve yenilikleri takip etmesi için üniversite-sanayi işbirliğini geliştirilmesi şarttır. Bunun içinde önümüzde hiçbir engel olmaması gerekir.

Yeter ki. İyi niyet çerçevesinde hareket edelim.

Ne dersiniz?

Bunu başarmak için önümüzde hiçbir engel yoktur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.