1. YAZARLAR

  2. İsmail İkiz

  3. Temel Sinema Terimleri
İsmail İkiz

İsmail İkiz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Temel Sinema Terimleri

A+A-

‘Kötü adam ne kadar başarılıysa film de o kadar başarılıdır. Bu en önemli bir kuraldır.’

Alfred Hitchcock

***

İnternette, sinemada, televizyonda izlediğiniz tüm filmler sekanslardan oluşur. Sekans, filmlerdeki sahnelerin birbiri ile ilişkili olanlarının bütününe denir. Örneğin bir genç kızın hikâyesini anlatan filmde, tenis kursuna giden gencin evden çıkış, yolda ilerleyiş, kursa giriş, kurstaki yaptıkları ve kurstan ayrılış sahnelerin bütünü bir sekanstır. Filmin tenis kursu sekansı bu saydığımız sahnelerden oluşuyor demektir. Sahne ise tiyatrodan sinemaya kotarılan bir deyimdir. Sinemada kurulup toplanan her mekân sahnedir ve bu tek mekânda geçen olaylara sahne denir. Kızın tenis kortunda vuruş çalıştığı bölüm bir sahnedir.

Filmler bu sahneler ve sekanslar arasındaki birçok geçişi barındırır. Yani kameranın kesintisiz çektiği görüntülerden başka bir kameranın görüntülerine ya da aynı kameranın başka bir zamandaki çektiği görüntüye geçerken kullanılan geçiş yöntemlerine görüntü geçiş türleri denir. Bu türlerin pek çok çeşidi vardır. Bunlardan biri “cut” denilen kesmedir. Kesme herhangi bir efekt, erime, kaybolma olmaksızın yapılan geçiş türüdür. Filmlerde, dizilerde belki de en sık kullanılan yöntem budur. Açılma-kararma, silme, erime, geçme, bindirme diğer geçiş türlerindendir. Tek kamerayla kesintisiz bir şekilde yapılan sekans çekimine ise plan sekansı denir.

Flashbask ve geriye dönüş, dramatik etki için ya da hikâye gereği, olayların kronolojik sırasında geçmişe dönüş için kullanılan tabirlerdir. Storyboard, taslak; bir filmin kimi sekanslarının veya tamamının görüntülerinin çekildiği zaman nasıl görüneceklerini gösteren çizim veya fotoğraflardan oluşan çalışmalara denir. Klaket; her çekim öncesinde görsel olarak çekimi yapılan sahnenin-planın detaylarını içerecek şekilde üzerine notlar alınarak çekim öncesi kameraya tutularak montaj aşamasında o filmin hangi parçaya ait olduğunun anlaşılması için kullanılan alettir. Klaket aynı zamanda montaj, kurgu aşamasında ses ve renk ayarı yapılması için de kullanılır. Kamera kayda girdikten sonra klaket, ses çıkacak şekilde kapatılır, sahnenin adı, sayısı okunur, aynı zamanda klaketin üzerinde renkler mevcuttur. Bu renkler ve çıkarılan ses, görüntünün renk ayarında ve ses ile görüntünün senkronizasyonunda, eşleşmesinde kullanılırlar.

Sinema yedinci sanat... Şimdilerde milyarlarca dolarlık bir sektör... Sadece Hollywood ekonomisinde dönen para birçok ülkelin milli hasılasından fazla... Yazının amacı meraklı okuyucuya birkaç genel kültür bilgisi aktarmak, yoksa sinemanın terimleri, kavramlar sayılmakla, sıralanmakla bitecek gibi değil.

***

“Fotoğraf gerçektir, sinema ise saniyede yirmi dört kere gerçektir.”

Jean-Luc Godard

 

Kültür Sanat Günlüğü

* İmza günleri, söyleşiler, indirimli kitaplar… 1 milyon kitap, 223 yayınevi, 151 yazar ve 321 etkinliğin yer aldığı “Konya Kitap Günleri” 1 Nisan’a kadar Mevlana Kültür Merkezinde, 09.00 - 21.00 saatleri arasında…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.