1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Temizlik İçten Dışa Doğru Olmalı
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Temizlik İçten Dışa Doğru Olmalı

A+A-

Evini temiz tutmayanın sokağı, mahalleyi veya şehri temiz tutması düşünülemez ve mümkün de değildir. Çünkü temizlik alışkanlığı olmadığından inandırıcı olmaz, güven vermez. Bu yüzden 15 Temmuz sonrası Fethullahçı Terör Örgütü’ne yönelik temizlik harekâtında ince eleyip sık dokunmalıdır. Ancak bu demek değildir aciliyet gerektiren kurum ve kuruluşlara elbette öncelik verilmeli ve acele edilmelidir… Bütün bunlar yapılırken de kirliliğin yayılmaması için temizliğin içten dışa doğru yapılmasının daha yararlı olacağı da kaçınılmaz bir gerçektir. Temizlik içten başlamaz ise Fethullahçı diyerek görevden alınanların yerine bir başka Fethullaçı ya da bir başka örgüt sempatizanı getirme ihtimali her zaman olur.

***

Temizlik imandandır ve devamlı temiz olmak gerekir. Bunun için gayret gerekir, istişare gerekir ve daha da önemlisi adaletli olmak gerekir. Üst düzeyde suçlu olduğu halde elini kolunu sallayarak dışarda gezenler varken hasbelkader bulaşan dahası detaylı bilgisi bile olmadığı halde sadece muhafazakârlığı nedeniyle farkına bile varmadan bulaşanları açığa alınması, gözaltında tutulması ya da tutuklanması yürekleri yaralar ve gelecek için sıkıntılar doğurur. Elbette suçu olanlar cezasını çekmelidir. Zaten suçlular cezasını çekmez ise suçsuzların hakkı korunmamış olur.

***

Burada bir dostun sohbet sırasında kullandığı bir cümleyi de paylaşmadan geçemeyeceğim. Zat-ı Muhterem bir dost konu 15 Temmuz olunca “ Hangi muhafazakâr ve Müslümanın yolu bir dönemde bunlarla yolu kesişmedi ki? Ya kurban bağışında bulunuldu ya derneklerine bağış yapıldı ya kurban derisi verildi ya da çocuklar okullarında okutuldu ve ya dershanelerine gönderildi” şeklinde konuşunca ortamda bulunan herkes “haklısın” demek durumunda kaldı. Bunlar yaşanan gerçekler, ama amaçlarını bile bile yardım ve desteğini sürdürenlerle bunların emellerine alet olanlar için söylenebilecek hiçbir söz yok. Fakat zamanında vatandaşı bunların kucağına iten uygulamalar da göz ardı edilmemeli ve yeniden yapılanmada bunlar detaylı bir şekilde değerlendirilerek vatandaş devlet tarafından korunmalı ve ihtiyaçları da böyle karşılanmalıdır. Daha temiz bir Türkiye’de daha aydınlık günlerde buluşmak dileğiyle…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.