1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Temmuz Zammı Vergilerle Eridi
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Temmuz Zammı Vergilerle Eridi

A+A-

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Temmuz ayında memur maaşlarına yüzde 5 oranında zam yapıldı. Yapılan zamdan memurlar beklediklerini yeterince bulamadıkları gibi, bu zam çoğunlukla vergiye gitti. Kamu görevlilerinin büyük bölümü daha önce yüzde15’lik gelir vergisi diliminden yüzde 20’lik dilime geçtikleri için, aldıkları zam da büyük oranda eridi. Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre, gelir vergisi oranlarını belirleyen kazanç dilimleri neredeyse yıllar içinde hiç artmadı. Bundan dolayı da çalışanlar, daha yılın ilk aylarında bir üst kazanç dilimine geçiyor ve ödedikleri gelir vergisi oranı yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıkıyor. Memurun Temmuz ayında alacağı zam miktarı yaklaşık 135 TL olurken, vergi dolayısıyla yaşayacağı kayıp 65 lira olacak. Böylece memurun eline Temmuz zammından geriye yalnızca 70 TL kalacak. Buna göre bir memurun aldığı yüzde 5’lik Temmuz zammı, Ekim ayında yüzde 2,6’ya düşmüş olacak. Böylece memurun ödediği vergi hem enflasyon artışını hem de maaşına yapılan oransal artışları geride bırakmış olacak. Zamdan faydalanması gereken kamu çalışanlarının aldıkları zam bir şeye yaramadığı gibi, eriyip gidiyor. Temmuz zammı, KİT çalışanının cebine hiç yansımadığı gibi maaşı da Temmuz zammına rağmen 45 lira geriliyor.
***
Hal böyle olunca Temmuz ayı gelmeden maaşları azalan milyonlarca memurun cebine Temmuz ayında gerçekte yüzde 5 değil çok daha düşük bir artış yansıyacak. Anlaşılan odur ki, büyük fedakârlıklarla çalışan memurlar, bundan sonrada zamdan olumlu etkilenmemesine rağmen, çalışmaya devam edecektir. Konuyla ilgili olarak Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata; “ Memur maaşlarına Temmuz ayı itibarı ile yüzde 5 oranında zam yapıldı. Ancak kamu görevlilerinin büyük bölümü daha önce yüzde 15’lik gelir vergisi diliminden yüzde 20’lik dilime geçtikleri için, aldıkları zam da büyük oranda eridi. Öyle ki, gelir vergisinin alt dilimi 2016 yılı için yalnızca 600 TL artırılınca, memurun sırtındaki vergi yükü de bir kat daha arttı. Memur maaşları Nisan ayından itibaren azalmaya başladığı için memurlar 15 Temmuz’da alacakları zamlı maaştaki artışı hissetmeyecekler bile. Buna göre yüzde 5 olarak açıklanan Temmuz zammının memurun cebine yansıması yüzde 1 ile yüzde 3 arasında değişirken, sözleşmeli personelin maaşları ise Ocak ayının gerisinde kalmaya devam edecek” diyor.
***
Tanfer Ata, yapılan zamma rağmen, Eylül ayına gelindiğinde bütün memurların ödeyeceği gelir vergisi oranı yüzde 20’ye çıkmış olacak ve enflasyon yükselmeye devam ederken, maaşların artması yerine azalacağına dikkat çekiyor. Memurun sırtındaki vergi yükünün bir kez daha arttırılmaması gerektiğini dile getiriyor. Sonuç olarak memur kesiminin zam beklentisi hiç de beklenilen gibi olmadı. Aksine şimdiden aldığı zamda vergi ile geri alındığına göre gerisini siz düşünün. Aslında yapılması gereken kamu kurumlarındaki çalışanların beklentisi oranında zam verilmesi ve onların rahat geçinebilmesi için gerekenin yapılmasıydı. Vergi yükünün azaltılarak rahat bir nefes alması sağlanmalıydı. En azından gelir vergisi bakımından en mağdur olan memurlar rahatlatılmalıydı. Ama sağlık olsun. Bu zamla da yaşamaya devam edecekler. Yapılması gereken yapılan zammın vergi ile geri alınmamasıydı. Ne dersiniz sizce de öyle yapılması gerekmez miydi?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.