1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Tepki İle Siyaset Olmaz
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tepki İle Siyaset Olmaz

A+A-

Millete, vatana hizmet, hizmetlerin en yücesidir zira vatan olmazsa millet yaşamazsa dini yaşayan da olmayacaktır. Bir milletin evladı, milletine hizmet etmek için ortaya çıkıp, millet tarafından seçildiğinde taşıdığı sorumluluk başka hiçbir şey ile kıyaslanamayacak şekilde artacaktır… Bu yüksek sorumluluk altında yapılacak yanlışlar hiçbir şey ile kıyaslanamayacak şekilde tehlikeli, yapılacak doğrular ise yine hiçbir şey ile kıyaslanamayacak şekilde onur verici, yüceltici olacaktır.

*

Bu durumun en büyük tehlikesi, millete hizmet için seçilenlerin, birey veya ekip olarak taşıdıkları sorumluluk veya mücadele ettikleri zorluklardan, karşılaştıkları tehlikelerden cesaret alıp, ucba kapılarak millete hükmetmeye yeltenmeleridir. Bilenler hatırlasın Mısır’da, Hüsnü Mübarek’in kahraman bir pilot olarak halkının verdiği değer ile seçilmesi ve sonrasında geçen 30 yılda yaşananlar yakın tarihin hisseli bir kıssasıdır.

*

Hangi kadro ve hangi seviyede olursa olsun yöneticilerin ilk sorumluluğu tedbiri elden bırakmamak olmalıdır. Milletine hizmet bilinci yüksek olan siyasetçiler gerçekleşen olaylar karşısında “tepki vermek” yerine olayların millete yararlı yönde gelişmesi için “tedbir almak” yolunu seçerler.

*

Millete hizmet etmek üzere seçilen siyasetçilerin bir başka sorumluluğu da farklı görüş ve fikirleri, milletin düşünce kapasitesini zenginleştirecek şekilde desteklemek, kendi görüşünde olmayanları ötekileştirmemek olmalıdır. Seçmeni görüş farklılıkları yüzünden ayrıştıran siyasetçilerin millete hizmet etmesi mümkün değildir. Çünkü tek tip görüşü destekleyen hükümetler, kendileri ile birlikte bazen yönettikleri devletin de sonunu getirmişlerdir.

*

İktidar veya muhalefet ayırmadan söylüyorum, siyasetçinin başımıza gelen olaylar için düşmanı suçlama hakkı yoktur, üzerindeki sorumluluğu atmak için dost ve düşman tanımlarını kendine göre değiştirme hakkı yoktur… Milletine hizmet etmeyi amaçlayan siyasetçi ötekileştirme ve korkutma dilini bırakmalıdır. Ayrıca yaşadığı hiçbir başarı veya başarısızlık siyasetçiye, milletin bireyi olarak, vatan üzerinde yaşayan ve birlikte yaşamak isteyen vatandaşı düşmanlaştırma hakkı vermeyecektir.

*

Milletine hizmet etmek, vatanını korumak, devletini güçlendirmek isteyen siyasetçinin taşıdığı sorumluluğa yakışır şekilde çalışabilmesi için şunları yapması gerekir;

1- Düşmanı düşmanlık ediyor diye suçlamayı bırak, düşman düşmanlık etmek için vardır! Anla.

2- Düşman, başımıza bela açacak şekilde düşmanlık etme cesaret ve fırsatını hangi yanlış politikalarımızdan, hangi eksik yönlerimizden alıyor? Sorgula.

3- Bela geldikten sonra başkalarını suçlamak sorumluluğunu azaltmaz. Bela geldikten sonra sert(!) tepki vermek işe yaramaz, işe yarayacak olan, bela gelmesin diye “tedbir almaktır”! Uygula…

*

Siyaseti kişisel hesapların ve menfaatlerin üzerinde tutabilenlerden

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.