1. YAZARLAR

  2. Hayriye Eroglu

  3. Tercih Öncesi Uyarılar
Hayriye Eroglu

Hayriye Eroglu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tercih Öncesi Uyarılar

A+A-

Üniversiteye girmek için sınava giren öğrenciler, uzun süreli çalışmanın ardından çalışmalarının meyvelerini toplamaya başlayacaklar. Ancak tercihlerin yapılması en az üniversite sınavı kadar önem taşımaktadır. Öğrencinin bundan sonraki hayatı,seçtiği üniversiteye göre şekilleneceği için bazı şeylere dikkat edilmesi gerekir. Mesela;

- Alınan puandan çok başarı sırasının dikkate alınması,

- İsteğe bağlı tercihler yapılması,

- Tedbir amaçlı rehber öğretmenlerden yardım alınması gibi…

***

Öğrencilerin aldıkları puanlar seneden seneye değişiklik gösterdiği için üniversite sınavı sonucu sıralamaları puandan daha önemlidir. Bunun dışında öğrenci üniversite sınav sonucu yüksek diye istemediği bir bölümü tercih etmemelidir. Sonuçta gireceği bölüm iş hayatını etkileyecek. Kişinin sevmediği bir işte çalışması mutlu olmasını engeller. Son olarak ise tercih yaparken kodların yazılması sırasında deneyimli bir rehber öğretmenden yardım almak kesinlikle öğrenciye yardımcı olacaktır.Türkiye'de üniversite yerleştirme sistemi üniversitelerin belirlediği kontenjana göre merkezi yerleştirme yapılır. Adaylar üniversite sınavına girer ve daha sonra aldıkları puana göre tercih yapar, bir bölüme yerleştirilir ya da yerleştirilemezler.

***

Birincil yerleştirmeler yapıldıktan sonra tercihler sırasında oluşan yerleştirme sonuçlarına göre bazı bölümlere belirlenen kontenjandan az öğrenci yerleştirilir. Bu durumda ÖSYM tekrar bir kılavuz yayınlar ve açıkta kalan kontenjanlar için adaylardan başvuru alır. İlk tercihlerde bir üniversiteye yerleştirilen adaylar bundan yararlanamaz. Ancak puanı uygun olduğu halde tercihleri nedeniyleaçıkta kalan öğrenciler ek kontenjan tercihlerini yaparak açık kontenjanı olan bölümlere girebilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.