Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Terör ve…

A+A-

 

 

Türkiye son derece hassas bir coğrafyada, dünyanın akupunktur noktalarından birinde bulunuyor. Yönetilmesi kolay olmayan bir coğrafyadayız ama yönetmeyi başarabilirsek dünya siyasetinde söz sahibi olmamızı sağlayacak bir ülkeye sahibiz… Sık hatırlattığım bir tespittir bu… Peki, başarımız neye bağlı?

*

Dünya siyasetinde yer almak isteyen devletlerin de bölgemizde söz sahibi olmak istemesi normal… Bu devletlerin bölgeye hâkim, tek vücut ve güçlü bir Türkiye’yi istememesi de normal.

*

Bu yüzden Türkiye’yi dönem  dönem istikrarsızlaştırmak ve sistem çatışmasına itmek için Türkçü-Kürtçü, Osmanlıcı-Cumhuriyetçi, Ümmetçi-Milliyetçi gibi ayrışma konularını körüklediklerini de biliyoruz. Sağcı-Solcu ayrımının modası geçse de Suni-Alevi ayrımının yeni moda olarak hazırlanmakta olduğunu da dikkatten kaçırmamak gerek.

*

İlmî siyasette göze parmak sokarcasına tepkiler vermek pek ilmî karşılanmaz. Bağırmalar, kaş çatmalar, tehditler hele hiç olacak iş değildir. Terörden beslenen odakların en sevdiği şeydir, aradığı fırsattır. Karşılığı aynı şekilde şiddettir, terördür.

*

Kavga çıkarmak kolay iştir, gelişmemiş alt beyin, ilkel insan tarzının kolayca yapabileceği bir eylemdir kavga, ama barış öyle mi? Barışı tesis etmek, sürdürmek nezaket gerektirir, ilim gerektirir, çaba gerektirir, sabır gerektirir. Gelişmiş insan olmak gerektirir. Gelişmiş insan olmak başka insanlar ile fikir alışverişinde bulunabilmek demektir. Müşavere, müzakere. İlkel insan ben bilirim der, senden mi öğreneceğim der, tehdit eder, şantaj yapar. Münakaşa eder. Karşılığını da alır.

*

İşte komşumuz Putin, kendisine ‘Bu konuda yanlış düşünüyor olabilirsiniz’ diyecek birisi var mı çevresinde? Geçmişte Irak ve Saddam, Mısır ve Mübarek, Libya ve Kaddafi. Var mıydı çevrelerinde, ‘Efendim bu konuda bir istişare yapsak, bu kararı mecliste alsak’ diyebilecek birileri? Yoktu. Meclislerine de istişare yapacak kalitede birilerinin gelecek sistemleri bile yoktu. Aile, sülale, aşiret ele geçirdi tüm kadroları. Sonuç? Gelişmiş insan ortak fikir geliştirebilen insandır, egosuna gem vurabilen insandır. Bu aynada yansıyan kendimize bakalım bir de. Ne tarafa doğru gidiyoruz?

*

Kabul, bozulmuş yetişkinleri düzeltmek, ön yargıları değiştirmek kolay değil ama henüz tertemiz duran küçükleri şimdiden düzgün yetiştirmek için harekete geçmek daha ekonomik ve kolay… Önyargılar ile değil, akıl ile ilim ışığında birilerinin çok sayıdaki doğrularına göre değil gelecek nesilleri yaratıcının tek olan gerçeklerine göre yetiştirmek çok daha kârlı olacaktır…

*

 

Düşünen ve sorgulayan insanlar farklı fikirleri ötekileştirmeyen, düşmanlaştırmayan münakaşa yerine, münazara veya müşavere veya müzakere etmeyi bilen nesiller teröre ortam da vermez, alet de olmaz…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.