1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Terörün Bütün Hamileri Ortaya Döküldü
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Terörün Bütün Hamileri Ortaya Döküldü

A+A-

Onlarca yıldır Batılı devletlerin ‘terör üssü’ olarak kullandıkları Suriye’den ülkemize yönelik tehditlerin bertaraf edilmesi maksadıyla, ABD başta olmak üzere pek çok batılı devletin karşı çıkmasına rağmen başlatılan Barış Pınarı Harekatı planlanan şekilde ve yüzde yüz başarıyla devam ederken Amerikan Başkan Yardımcısı Pence ‘adamlarını kurtarabilmek için‘apar topar Ankara’ya geldi. Türkiye’nin öne sürdüğü bütün şartları kabul eden Amerika böylelikle aslında teröre yardım ve yataklık yaptığını da imza altına almış oldu!

Dış dünyada ‘Türkiye sahadan sonra masada da kazandı’ yorumları yapılmasına karşılık; operasyon öncesinde ‘Suriye’de ne işimiz var’ diyen iç muhalefet, teröristlere 120 saat mühlet tanınan anlaşmanın akabinde ‘Niye durduk?’ diyerek zihin bulanıklığı oluşturma gayretine girdi.

Amerika Terörün Hamisidir

Yıllardan beri ‘terör konusunda üstünkörü kınama mesajlarıyla’ bizi oyalayan Amerika, milli silahlarla güçlenen Türkiye’nin son operasyonlarının ardından gerçek yüzünü gizleyemez hale geldi. Sınırımıza yakın bölgelere Amerika tarafından günlerce kargo uçaklarıyla tırlar dolusu silah ve mühimmat sevkiyatı yapıldığını belgeleyen, Amerikan askerlerini terör kamplarında, hatta Mehmetçiğe karşı çatışma sahasında yakalayıp teşhir eden Türkiye savaş baronlarını ifşa aşamasına geldi.

Önce ekonomik yaptırımlarla tehdit eden, sonra diplomatik ve edebi hiçbir değeri olmayan, Başkanlık makamına yakışmayan üslupsuz mektuplarla ikna etme çabası gösteren Trump, Türkiye’nin kararlılığını görünce Yardımcısı Pence’i kalabalık bir heyetle Türkiye’ye gönderdi. Türkiye’nin öne sürdüğü ve Amerikalıların kabul ettiği 13 maddelik anlaşma metnindeki şu satırların tarihi değeri büyüktür:

6.MADDE: Türkiye ve ABD, terörle mücadele harekatlarınınyalnızca terör unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereci hedef alması gerektiği üzerine mutabık kalır.

7.MADDE: Türk tarafı Türk kuvvetleri tarafından kontrol edilen güvenli bölgedeki tüm meskun mahal (güvenli bölge) sakinlerinin dirliği ve güvenliğini sağlayacağını taahhüt eder, sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için azami dikkati göstereceğini vurgular.

9.MADDE: Her iki taraf Türkiye'nin, YPG ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminenbir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır.

10.MADDE: Güvenli bölge, evvelemirde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kontrolünde olacak ve her iki taraf, güvenli bölgenin her veçhesiyle uygulanmasında eşgüdümü artıracaktır.

11.MADDE: Türk tarafı Barış Pınarı Harekatı'na, güvenli bölgeden YPG'nin120 saat içinde geri çekilmelerini teminen ara verecektir. Barış Pınarı Harekatı, bu geri çekilmenin tamamlanmasını müteakip durdurulacaktır.

  1. MADDE: Barış Pınarı Harekatı'na ara verildiğinde ABD, Blocking Propertyand Suspending Entry of Certain Persons Contributingtothe Situation in Syria başlıklı 14 Ekim 2019 tarihli Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen yaptırımlara ilavelerini getirmeme ve Kongre nezdinde uygun şekilde çalışmalar ve istişareler yürüterek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye'de barış ve güvenliğin teminine dönük kaydedilen ilerlemenin altını çizmek hususunda mutabık kalır. Barış Pınarı Harekatı11. paragraf uyarınca durdurulduğunda, yukarıda bahsi geçen Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır.”

İşbu maddelerle Amerika’nın ‘teröristlerin hamisi’ olduğu imza altına alınmış oldu! Bunun da anlamı ‘teröre yardım ve yataklık’ etmekten başka bir şey değildir.

Gelelim, iç muhalefetin ‘niye çekiliyoruz’ sorusuna… Anlaşmanın 10. Maddesi ‘Güvenli bölge, evvelemirde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kontrolünde olacak’ dediğine göre, teröristler bölgeden uzaklaştıktan sonra da kontrol Türkiye’nin hakimiyetinde olacaktır, çekilme söz konusu değildir.

Yarın devam edeceğiz…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.