1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. Terziler hazır giyim sektörüne yeniliyor
Terziler hazır giyim sektörüne yeniliyor

Terziler hazır giyim sektörüne yeniliyor

Kotçu Fatih Sahibi Fatih Öğmen, terzilerin eskisi kadar özel elbise dikmediğini, sadece onarım yaptığını ifade ederek, “Hazır kıyafetler çıktığı için insanlar özel diktirme ile uğraşmıyor" dedi.

A+A-

 

Kotçu Fatih Sahibi Fatih Öğmen, terzilerin eskisi kadar özel elbise dikmediğini, sadece onarım yaptığını ifade ederek, “Hazır kıyafetler çıktığı için insanlar özel diktirme ile uğraşmıyor. Bu gidişle tüketici mağazaların insafına kalacak. Terzilik mesleği konfeksiyona yenilmek üzere” dedi.

 

Mehmet Günnar

Fabrikalaşma ve esnafların teknolojiye ayak uyduramamasından dolayı bazı meslekler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. El işçiliğine önem verilmemesi ve fabrikasyon ürünlere göre el işçiliğinin daha pahalı olması terziliği yok olmaya doğru götürüyor.

Kotçu Fatih Sahibi Fatih Öğmen,  terzilerin artık eskisi kadar elbise dikmediğini, sadece onarım yaptığını aktardı. Öğmen, “Hazır kıyafetler çıktığı için insanlar özel diktirme ile uğraşmıyor. Bu gidişle tüketici mağazaların insafına kalacak. Terzilik mesleği konfeksiyona yenilmek üzere. Şuanda havalar soğumaya başladığı için işlerimiz yoğun” dedi.

Yetiştirecek genç yok

Terzilerin yetiştirecek çalışan bulmakta zorluk çektiğini ifade eden Terzi Emin Sahibi Emin Özşapçı, yıllardır gençlere terziliği öğretiyorum ve meslek sahibi oluyorlar. Son 10 yıldır neredeyse hiç kimseyi yetiştirmedim. İnsanlar terziliğe eskisi kadar önem vermiyorlar. İnsanoğlu bu dünyada yaşadığı sürece kıyafete ihtiyaç duyacak. Kıyafetin olduğu yerde de terzilik bitmez. Yetiştirecek insan bulamayınca sektör kısır bir döngüye giriyor. Yeni fikirler, farklı bakış açıları ortaya çıkmıyor” diye konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.