1. YAZARLAR

  2. Mahir CIKCIKOĞLU

  3. Teşekkürler Konya
Mahir CIKCIKOĞLU

Mahir CIKCIKOĞLU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Teşekkürler Konya

A+A-
Geçen hafta bu köşede işlediğimiz konu Konyalı’nın bağrından çıkardığı Başbakanı’na sahip çıkması gerekliliği idi. Konyalı gereğini yaptı, Başbakanı’na istediği desteği verdi. Bir de Rize’nin önüne geçebilseydi daha tatlı olurdu ama gene de takdire şayan bir davranış gösterdi. Geçen yazımda da belirttiğim gibi hangi şehirlere hangi bakanlıklar gider bilmem ama bizim Başbakanımız garanti elhamdülillah. Bunu küçümsememek lazım. Süleyman Demirel başbakan olmasaydı Isparta komşuları Burdur ve Uşak’tan farklı olmazdı. Ben de inşallah Başkanımız sayesinde Konya’mızın gelişme ivmesinin daha da hızlanacağına inanıyorum. Genel hatlarıyla bu seçimi değerlendirecek olursak; milliyetçi kardeşlerimiz içerisinden geçtiğimiz nazik durumu çok iyi analiz ettiler, bunun neticesi siyasi, ekonomik, konjöktürel geleceğimizi AK Parti kadrolarına teslim ettiler. Onlar gördüler ki terörizmi, vatan hainlerini bertaraf edecek yiğit adam Toroslar’dan çıkan Davutoğlu’ndan başkası değildir. Müslüman Kürt kardeşlerimiz de kendi bünyelerinde oluşan ateist ur HDPKK’dan kurtulmanın yolunun yine Davutoğlu’ndan geçtiğini gördüler. AK Partilileri bile şaşırtacak derecede iktidara destek veren millet sizce bunu neden yapmış olabilir? Propaganda desen, değil… Vaatler desen… Değil… 3 ayda ne değişti? Batı cephesinde değişen bir şey yoktu… Peki, neydi milleti çileden çıkartan konu?
***
Bence 7 Haziran seçimlerinden sonraki gördükleri; AK Parti iktidar olamadı diye İsrail’in zil takıp oynaması, ABD’nin halay çekmesi, İngiltere ve Fransa’nın coşkusu, Almanya’nın başbakanın göbek atması. Pensilvanya ve dış mihrakların içerideki uzantılarının sevinçten dört köşe olmalarıydı. Bu sağduyulu halk o gün akşam yanlış yaptığının farkına vardı ama ok yaydan çıkmıştı bir kere… İşte o gün bu gündür yaptığı hatayı düzeltmek için fırsat kollayan bu necip millet; seçimde iktidarı bile şaşırtacak derecede destek verdi Başbakanına… Şunu da söylemeliyim ki; muhalefet liderlerine biraz insafsızlık yapıyoruz sanki… Demirtaş’ın dış güçler tarafından belli bir misyonu yerine getirmek için getirildiği bir gerçek… O’nu değerlendirme dışında bırakırsak CHP’nin başına Hz. Mevlana’yı ve söylemlerini getirsek iddia ediyorum yüzde 26’yı geçemez. Çocuklarına; babası, dedesi CHP’ye oy verirsen iki elim yakanda gibi vasiyetlerde bulunmuşken ve de bu parti kuruluşundan bu yana hep şerrin yanında, hayrın karşısında bir duruş sergilemişken, şimdi artık ne vaat ederse etsin, oy alamaz bu halktan… Kılıçdaroğlu’nun yapacağı bir şey yok yani.
***
Devlet Bahçeli’ye gelince… Bu kadar yüklenmeyi uygun bulmuyorum. Devlet Bahçeli; Demirtaş gibi davranıp milliyetçileri de sokağa dökseydi ülke içinden çıkılmaz bir hal alırdı. Doğru mu? Doğru… Bahçeli 2002’de koalisyonu bozmasa zaten AK Parti olmazdı. 7 Haziran’da şer güçlerin dolduruşuna gelip; hazır Başbakanlığa otursaydı, düşmanı güldürüp dostu üzebilirdi. Yapmadı… 7 Haziran’dan sonra Meclis Başkanlığı seçimlerinde bir kısım MHP’li vekil meclise girmeyerek AK Parti’den Meclis Başkanı seçilmesini sağladı. 1 Kasım seçimlerine de fazla asılmadı. Örneğin NTV’de yapılan bir  söyleşi de “Şu tespihe bak, yüzük nasıl amma” gibi sözlerle maça asılmadığını; bir bakıma AK Parti’nin tek başına iktidarına yeşil ışık yaktığını davranışlarıyla gösterdi. Hakkını teslim etmek lazım ki; adam Pensilvanya’daki Sam Amca gibi dış güçlerin piyonu olmadı. Bunun en büyük göstergesi bugün, satılmış kalemlerin seçim sonrasında; O’nun yerine güdümlerinden çıkmayacak yeni lider arayışına girmeleridir. AK Parti’nin zaferi ile sonuçlanan bu seçim düşmanlara gözdağı vermek açısından, güzel oldu. Konyalı gereğini yapıp, önce Başbakan’ına, ardından iktidarına tam omuz verdi. Başbakanımızın başını yere eğdirmedi. Bundan sonra söz artık iktidarın; gelecek günlerde bakalım Mevla neyler, neylerse güzel eyler… Allaha Emanet olun…
 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.