1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Teşhis Doğru da Tedavi Yanlış Olmasın
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Teşhis Doğru da Tedavi Yanlış Olmasın

A+A-

Ülkemizi yasa boğan 240 şehidimizin acısını yüreklerimize yapıştıran binlerce yaralımızın acısıyla unutulmaz bir felaket yaşatan 15 Temmuz 2016 tarihinde iç ve dış güçlerin bileşkesiyle gerçekleştirilmeye çalışılan ve Türk Milleti’nin asil duruşu ve başarılı müdahalesiyle sonuca ulaşamayan işgal girişimi için konulan teşhis çok doğrudur. FETÖ/PDY terör örgütünün birilerinin maşası olarak aldığı destek ve payandalarıyla kalkıştığı oyun zamanında gerçekleşen direnişle kırılmış ve hayalleri suya düşürülmüştür.

Ülke ve millet adına yaşanan bu üzücü olaydan sonra devletin yeniden yapılandırılması bir zorunluluk haline gelmiş ve bunda da herkes hemfikir olduğunu ortaya koymuştur. Milli birlik ve beraberliğin sağlandığı bu günlerde başlatılan çalışmaların bundan sonrakilere temel oluşturulacağı düşünüldüğünde doğru teşhise yanlış tedavi uygulanmamalıdır. Kısacası kurunun yanında yaş yanmamalıdır. Elbette ufak tefek hatalar ve yanlışlar olacaktır ancak, asıl suçlular elini kolunu sallayarak gezerken kenarından köşesinden bilmeden ya da farkında olmadan iyi niyet kurbanı olanlar ceza çekerse bunun sonucu da hiç de iyi olmaz kanaatindeyim.

****

Bu konuda âcizane düşüncem devletin kurumları yeniden yapılandırılırken burada görev alacakların iyi seçilmesi gerekir ve ilk sınav burada verilmelidir. Bundan sonra da kurumları kişilere göre değil kurallara ve bir sisteme bağlamalıdır. Kişiler kurumlardan üstün olmamalıdır. Kurumsallığı başardığımız zaman devamlılığı da sağlamış olur ve geleceğe daha güvenle bakma imkânımız da olur. Bütün bu yapılanma yapılırken her şeye temelden başlamalıyız. Tepeden yapılacak temizlik her zaman yeniden kirlenmenin yolunu açacaktır. Ancak temelden başlatılan temizlik bir süre sonra tepenin de temizlenmesini sağlayacak ve sağlıklı bir yapıya kavuştuktan sonra kirlenmesi mümkün olmayacaktır. Her şeye rağmen birlik ve beraberlik ruhunu kaybetmemiz gerektiğini unutmadan işi ehline vermenin gayret ve çabası içinde olursak, kurumsallaşmayı da otokontrol sistemiyle birlikte başarabilirsek önümüzde kimse duramayacaktır.

***

Bizim bizden başka dostumuz olmadığını bir kez daha yaşadık ve gördük. Bunun için işgal girişinin başarısızlığı netleşinceye kadar tüm dost bildiklerimizi ya da öyle görünenler endişeyle izlerken başarısızlıkları kesinleşince de biz demokrasinin yanındayız demeye başladılar. Bunları unutmadan ama yaygaraya da gerek duymadan sessiz ve sedasız emin adımlarla yürümeli ve dostu düşmanı iyi tanıyarak yolumuza devam etmeliyiz. Türkiye’nin başarısızlığını isteyenlerin yansıra başarılı olmasını bekleyen ve buna umut bağlayanların sayısının da az olmadığını da unutmamalıyız. Yeniden yapılanırken FETÖ’cüleri yok etmeye çalışırken yenilerinin oluşumuna izin verilmeden ehliyet ve liyakatle güvenilir kişilerle güvenilir kurumlar oluşturulması ve kurumsallaşarak kişilerin değil kurumların hâkim olduğu günlerde büyük devlet, büyük millet sloganıyla Güçlü Türkiye’ye kısa sürede kavuşmak umuduyla…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.