1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Teşvikteki Eksiklikler Giderilmeli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Teşvikteki Eksiklikler Giderilmeli

A+A-

Geçen hafta hükümet Yeni Teşvik Paketi'ni açıkladı. Ülkemize ve şehrimize yatırım yapacaklar için önemli bir gelişmedir. Stratejik yatırımlar adı altındaki sektörlere, eğitime, yük ve yolcu taşımacılığına, madenciliğe ve bazı turizm bölgelerine yapılan yatırımlar nerede olursa olsun 5'inci bölge desteklerinden yararlanabilecek.

Yatırımcılar, KDV istisnası, Gümrük Vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, faiz desteği, yatırım yeri tahsisi, gelir vergisi stopajı desteği, KDV iadesi desteğinden yararlanacaktır. Bu teşvikle cari açığın azaltılması amacıyla ithalat bağımlılığı yüksek olan ara malı ve ürünlerin yatırım ve üretiminin artırılması hedefleniyor.

Yerli otomobil, savunma sanayi ürünleri de bu kapsamda yer alması da önemlidir. Yine bu statüdeki ürünlere de ilave teşvikler gelecek İşte burada Konya ve Konyalıya önemli bir iş düşüyor.

Neden mi?

Gerek otomotiv yedek parça üretiminde ve savunma sanayi noktasında var olan potansiyelimiz göz önünde tutulduğunda neden Konya’da yerli bir otomobil üretilmesin ve neden savunma sanayisinde ciddi bir adım atılmasın?

Neyimiz eksik?

Lütfen hepimiz bu konuda kendimizi bir sorgulayalım. Ne yapılması gerekiyorsa ortak akılla yerine getirelim. Turizm de bir fırsat olabilir. Yine bu teşvikin şehrimiz açısından önemli bir avantajı da turizmin teşviklerden yararlandırılmasıdır. Yeni teşvik sistemi kapsamında 5. bölge desteklerinden yararlanacak olan turizm sektöründe yatırımcılar deniz turizmi yerine artık kültür, inanç gibi alternatif turizmi hedefleyecektir.

Bu durumda şehrimiz acısından hayati önem taşıyan turizminin gelişmesine önemli ölçüde katkı yapacaktır. Tabi ki, burada yapılması gereken turizmdeki var olan potansiyelimizin yeterince değerlendirip, yatırıma yönelmektir. 

Yine bu teşvik sayesinde İnanç ve Kültür Turizmi açısından ülkemizin ve dünyanın önemli kentlerinden olan Konya’ya olan ilginin biraz daha artması beraberinde gelecektir.  

Peki bu teşvikte Konya açısından eksik olan ne ona bakalım.

Teşviklerden yararlanacak olan iller sıralamasında şehrimiz 2. bölgede yer almaktadır.

2. Bölgede Adana, Aydın, Bolu, Çanakkale, Denizli, Edirne, Isparta, Kayseri, Kırklareli, Konya, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova gibi iller bulunuyor.

Sanırım teşvikte yararlanacak olan iller arasında Konya’nın 5. bölge yerine 2. bölgede yer alması tedirginlik oluşturuyor. 

Bu ne anlamına geliyor.

Konya’nın 5. bölgedeki illere göre daha az teşviklerden yararlanacağıdır. Konya açısından eksikler taşıdığı endişesi birçok kişi ve kurumlar tarafından deli getirildi. Haklı olarak Teşvikte Konya açısından eksikliklerin giderilmesi istendi. 

KTO Başkanı Selçuk Öztürk, teşvik sisteminin Konya açısından eksiklikler taşıdığı değerlendirmesinde, illerin hangi kriterlere göre bölgelere ayrıldıkları konusunda açıklama beklediklerini dile getirerek, “Konya ülkemizin merkezi bir şehri olarak bölgesel gelişmişlik farklarını gidermek amacıyla yatırım alması gereken şehirlerin başında gelmekteydi. Şehrimize bundan sonraki yapılması düşünülen yatırımlarla birlikte, şehrimizin iş gücü de bölgemizdeki diğer illere kayabilir. Bu da ilerleyen dönemde sosyo-ekonomik açıdan sorun oluşturur. Bu açıdan eksiklikler taşıdığına inandığımız yeni sistem şehrimizin gelişmesine olumlu etkisi sınırlı olacaktır. Konya yatırımlar için sağladığı avantajlarla birlikte daha fazla yatırımcı alabilecek bir bölgede değerlendirilmeliydi. Konya üretim çeşitliliğiyle stratejik yatırım alabilecek şehirlerin başında gelmektedir. Bundan sonraki dönemde hedefimiz bu yatırımların şehrimize kazandırılması olacaktır” derken, Konya’nın yerinin yatırımlarda daha fazla avantajlar sağlanan iller arasında olması gerektiğine dikkat çekiyor.

Selçuk Öztürk’ün kaygılarına ve isteğine katılmalıyız.

Peki şimdi ne yapacağız?

Konya ve Konya’nın geleceği için önem arz eden bu konuda kamuoyu oluşturmalıyız.

Bu anlamda herkese bir görev düşüyor. Her şeyi bir tarafa bırakıp Konya için bir araya gelmeliyiz. Ne dersiniz zor bir şey mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.