1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Eskipostalcı

  3. Texas Değil Hacıkaymak!
Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Texas Değil Hacıkaymak!

A+A-

Hacıkaymak Mahallesi, Selçuklu ilçe sınırları içerisinde yer alan Konya’nın merkez mahallelerinden birisidir. Çarşı istikametinden Sille’ye doğru giderken alt geçit sonrası gidiş istikametine göre solda yer alan mahallemizde yüzlerce evin yanı sıra farklı iş kollarından esnaflar da yer alır. Yerleşim yerlerinin çoğunlukta olduğu ve Sille Yolu’na paralel devam eden mahallemizin diğer bir ucu Şefikcan Caddesi’ne kadar uzanır. Civar mahallelerimizle birlikte değerlendirdiğimizde o bölge, ticaretin yanı sıra eğitimin merkezi olarak da kabul edilebilir.

***

2 yılı aşkın bir süredir benim de ikamet ettiğim bu şirin mahallemiz son günlerde yaşanan olaylarla birlikte ne yazık ki Texas’ı aratmaz oldu. Öyle ki özellikle akşam saatlerinde mahallemizde cereyan eden olaylar hem bizleri hem mahalle sakinlerini fazlasıyla tedirgin eder hale geldi. Mahallemizi bilen bilir, Sille altgeçidi sonrası sola girişte A101 mağazası önünde geniş bir alan var. Geniş alan derken gözünüzde devasa bir yer canlanmasın. ‘Şahincilerin’ rahatlıkla sıfır çizebileceği bir asfalt alandan bahsediyorum…

***

İşte tam da bahsettiğim bu bölge şehir eşkıyalarının mekânı oldu adeta… Gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam eden yüksek sesli müzik bağırtıları, arabaların canını alırmışçasına çıkarılan egzoz sesleri, yakılan lastikler ve bu şahısların yüksek sesli ve argolu (küfürlü) konuşmaları tüm mahalle halkını canından bezdirmiş durumda. Zaman zaman bu eşkıyalar arasında çıkan kavgaları ise sormayın gitsin. ‘Asarımlı, keserimli’ tehdit sözcükleri içeren, yumrukların havalarda uçuştuğu anlarda can güvenliğimizden de mal güvenliğimizden de endişe duyar olduk vallahi!

***

Olayları anlatmaya kalksam sütunlarımız yetmez. Son olarak 3 gece önce yaşadığımız hadiseyi özetle aktarmaya çalışayım. Tahmini saat 22.00-22.30 aralığı... Hadisenin sonlarına doğru şahit olduğum kadarıyla genç bir delikanlı mahallede park halinde bulunan aracın üstünde yatmakta idi. Bir kişi de ayaklarını havada tutuyordu… Tahmini bir baygınlık geçirdi diye düşünüyorum. Devamında yaşı gençlere göre daha ileride olan bir adam 2-3 genci tokatladı, birine tekme savurdu. Bu sırada sarf edilen ölüm tehditlerini hiç söylemiyorum bile. Ben dahil birçok komşu sokak ortasında yaşanan bu olaya saniye saniye şahitlik ettik.

***

Bir süre sonra ambulansın gelmesiyle birlikte araç üzerinde uzanan çocuğa müdahale edildi. Bu sırada fiziksel kargaşa sona erse de kelimelerle taciz bir süre daha devam etti taa ki olay yerine polis ekip otosu gelesiye kadar. Polisleri gören zorbalar önce panikle kaçışsa da sonra tekrar olay yerine geldi. ‘Haaah’ dedim şimdi polis hiç değilse maske ve sosyal mesafe kurallarından bu barbarlara ceza yazar da akılları başlarına gelir. Ama umduğumuz gibi olmadı tabi ki. Polis arkadaşlar bir uyarı yaparak olay yerini terk etti. Bu arada dikkatimi çeken bir mesele de ekip otosu bölgedeyken olayların içinden bir şahsın 10-15 metre ilerideki aracın ön tekerine koyduğu (ki bıçak olma ihtimali var) nesneyi rahatlıkla alıp cebine koyması oldu. (Kamera kayıtlarından görülebilir) Derken asan astı, kesen kesti, sosyal mesafe de maske de yalan oldu ve gece böylelikle sona erdi…

***

Bu ve buna benzer olaylara geceleri çok kez şahit oluyoruz. Zaman zaman duyduğumuz silah sesleri de bizleri bir hayli tedirgin ediyor. Yukarda da söyledim ya, Texas’a döndü artık mahallemiz. Biz Hacıkaymak Mahallesi sakinleri olarak mahallemizde bu tarz olayların yaşanmasını istemiyoruz. Kimsenin ama hiç kimsenin çoluğumuzu çocuğumuzu uykusundan tedirgin ederek uyandırmaya hakkı yok. Özellikle gece saatlerinde devriye atan polis arkadaşlarımızın hiç değilse haftada 1 kez mahallemizden geçmesi olayları asgari düzeye indirecektir.

Saygılarımla…

  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.