1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. TİHA Tamam da Saman İşi Ne Olacak?
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

TİHA Tamam da Saman İşi Ne Olacak?

A+A-

Yakın geçmişte Türkiye üretici ülkelerden parasıyla insansız hava aracı Heron alamıyordu. Semalarımızda görülen ‘tanımlanamamış hava araçlarını da’ senelerce ‘gezegenimizin meçhul ziyaretçileri’ diye tanımlayıp ‘UFO’ masalları okuduğumuz dönemden bahsediyoruz! 2002 sonrasında ‘dillendirilmeden’ başlatılan milli teknoloji hamlesi sayesinde Türkiye bugün savunma sanayiinde dışa bağımlılıktan büyük oranda kurtulduğu gibi önemli ihracat şansı da elde etti. Son olarak BAYKAR tarafından ‘taarruz özellikleriyle donatılarak’ üretilen Akıncı İnsansız Hava Aracı, Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’nda yapılan test uçuşunu başarıyla tamamladı. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın, ‘Tutku, İnanç, Hayal, Azim’ diye tarif ettiği 40 bin feet servis tavanına sahip TİHA 24 saat havada kalabilmenin yanında 400 kilogram dâhili ve 950 kilogram da harici olmak üzere toplam bin 350 kilogram mühimmat taşıma kapasitesiyle de önemli bir avantaj sağlıyor. TÜBİTAK/SAGE ve Roketsan’ın ürettiği MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM füzelerini de kullanabilecek olan TİHA, F-16’ların bazı görevlerini de gerçekleştirecek. Milli üretim AESA radarıyla ‘yüksek durumsal farkındalık’ sağlayıp, geliştirilmiş yapay zekâ sayesinde de ‘insan gözüyle tespit edilemeyen kara hedeflerini’ tespit edebilecek.

Savunma Sanayiindeki büyük hamlelerin art niyetli dünya ülkelerinde kuşkuyla izlendiğini biliyoruz. Bunun içindir ki zaman zaman ‘samanı bile filanca ülkeden ithal eder hale geldik’ gibi sinir bozucu ‘iç muhalefet söylemleri’ dillendirilir. Yakındır, bekleyin!

İstemezük Partisi CHP

Yıllar önce CHP’nin muhalefet anlayışını konu ettiğimiz bir makalemiz üzerine yaşlıca bir beyefendi telefonla arayıp bazı hatıralarını nakletmişti; “Mustafa Bey, inanın ki bu CHP memleketin hayrına olacak her hizmete karşı çıkmayı tarihi boyunca kendine görev bilmiştir. Bunlar var ya; Konya’ya ilk asfalt yapılırken gazetelerinde ‘Demokrat Parti yollara asfalt döküp halkı tüberküloz yapacak’ diye beyanat verdiler.” Bugün bakıyoruz CHP aynı yerde duruyor. Açıklandığı vakit dünyanın ilgisini çekmenin yanında birçok bilim adamınca makul görülen Kanal İstanbul projesi için CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘İstanbul’a yapılan bütün ihanetlerin yüz katı ihanettir’ şeklindeki yaklaşımı bunun son örneğidir. Hoş, birinci köprüye karşı çıkan da, ikinciye, üçüncüye ‘istemezük’ tepkisi koyan da yine CHP idi. Örnekleri çoğalt mümkün.

Yılmaz: CHP kukla muhalefet

Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın AK Parti’den ayrılarak yeni siyasal hareket başlatma işaretini vermelerinin ardından CHP’de de kazan kaynamaya başladı.  Geçen yıl partisinden ihraç edilen Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, ‘Ülkesiyle, Türkiye Cumhuriyeti devletinin bayrağıyla, Üniter yapıyla sorunu olmayacak’ dediği partisi için ‘Teröre bulaşmamış olacak’ tanımlamasını da yaptı. Parti kurma çalışmalarını üç aydır sürdürdüğünü ifade eden Yılmaz ‘Bizim oluşumumuzda yer alanlar her ne surette olursa olsun alt kimlik siyaseti yapmayacak’ derken eski partisi CHP için ‘kurgulu kukla muhalefet’ nitelemesinde bulunup, “Bu muhalefetten Türkiye’ye hiçbir zaman alternatif muhalefet olamaz. İş böyle olunca bizlere görevler düşüyor” dedi. Yılmaz’ın bir süre içinde bulunduğu partisi için ‘kurgulu, kukla’ gibi tanımlamalar kullanmasının yanında, kuracağı partide ‘teröre bulaşmamış olanların, bayrakla, devletle, üniter yapıyla sorunu olmayanların yer alacağını işaret etmesi de’ ciddi bir ‘gönderme’ olarak algılandı.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.