Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tıkır Tıkır

A+A-

Türkiye’nin makineleri tıkır tıkır çalışıyor. Makine Tanıtım Gurubu (MTG) Turkish Machinery olarak makinelerimizin dünyanın dört bir yanına ihracat edilmesine yardımcı oluyor. Daha fazla ihracat daha çok döviz ile Türkiye kalkınıyor, gelişiyor, güçleniyor.

*

MTG’nin de dahil olduğu İhracat Tanıtım Gruplarının kapatılacağına dair konuşmaları duyunca inanamadım, böyle bir şey nasıl olur? Evet, Türkiye’nin gelişmesinden rahatsız olanları anlıyorum ama Türkiye’nin makinecilerine geniş ufuklar açtığına bizzat şahit olduğum böyle öncü bir kurumun kapatılması niçin gündeme gelir? Anlayamadım.

*

MTG’nun kapatılmasını düşünmek bile 2023 hedefini konuşan Türkiye için telafisi zor bir hata olur. Bugüne kadar yapılan faaliyetler ve kazanımlar heba olur.

*

Böyle bir hata makine sektörü için ağır bir darbe olmanın ötesinde Türkiye’nin sanayileşmesinin önüne konulan bir engel olacaktır. Zira gelişmenin kalkınmanın yolu sanayileşmektir. Sanayileşmek ise kendi makineni, kendi kalıbını üretmektir... Sonuçta bu sektörde ithal ettiğinden daha fazlasını ihraç etmek ve ülkeye döviz kazandırmaktır.

*

Yurtdışı pazarlarında TURKISH MACHINERY adı altında birçok makine imalatçısının gitmeye bile cesaret edemeyeceği ülkelerin yolunu, kapısını önce MTG açtı. MTG sadece bir tanıtım grubu olmanın ötesine geçti, makine sektörünün bir araya gelip öz güveninin artmasını sağladı. Yurtdışı pazarlarda bilinirliğimizi artırması buz dağının sadece görünen kısmıdır. İlk defa Sanayi Strateji Belgesi oldu Türkiye'nin, MTG sayesinde.

*

MTG hedef pazar olan ülkelerde hükümet ve STK yetkilileri ile görüşmeler yapıp, Türkiye’nin makinecilerine güven duyulmasını kolaylaştırdı. MTG, yurtdışı pazarlardaki ihtiyaçları profesyonel şekilde sorgulayıp, tavsiyeler eşliğinde makinecilerimize aktardı, makine sektörümüze rehberlik etti.

*

Yurtdışında katıldığımız fuarlarda yabancı müşteriye bizim adımıza güven veren çalışmalarını her gördüğümüzde MTG ile birlikte olmaktan gurur duyduk.

*

Tüm tanıtım gruplarında olduğu gibi MTG’nin de faaliyetleri ihracatçılardan yapılan resmi kesintiler ile finanse ediliyor. Bir makine ihracatçısı olarak net ifade ediyorum ki hiçbir makineci ihracat pazarlarında MTG sayesinde ulaştığı bilgi ve tavsiyelere böylesi cüzi kesintiler ile ulaşamaz. Dolayısı ile bu kesintileri seve seve veriyoruz ve şikayetçi olmamız söz konusu dahi olamaz.

*

Tanıtım Gruplarında idari veya mali sorunlar olabilir… Bunları düzeltmek, yeni düzenlemeler ile iyileştirmeler yapmak yerine niçin kapatma gibi en yıkıcı ihtimal konuşuluyor?

*

Makine ihracatı tekstil veya gıda gibi ürünlerin ihracatından çok farklıdır, kısa vadeli tüketimin değil uzun vadeli yatırımın konusudur, teknik bir konudur makine ve çoğu KOBİ ölçeğindeki makine imalatçısının tek başına yapamayacağı bir iştir.

*

Dövizin önemini anlamış, ihracatın değerini öğrenmiş olan Türkiye’de ilgili ve yetkili makamlar lütfen böyle bir hataya sebep olmayınız. Sayın Cumhurbaşkanım, kalkınması dört koldan engellenen vatanımızın geleceğine kendi elimiz ile dinamit koyma hatasında olması muhtemel makamları lütfen uyarınız ve böyle bir hatanın yapılmasına izin vermeyiniz.

*

Geleceğimiz için tıkır tıkır çalışan Türkiye’nin makinelerine dünya pazarlarında yollar, kapılar açan, güven kazandıran Makine Tanıtım Grubu (MTG) gibi bir öncü kurum kapatılmasın...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.