1. YAZARLAR

  2. Hayriye Eroglu

  3. Tıp Alanında Yeni Arayışlar Sürüyor
Hayriye Eroglu

Hayriye Eroglu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tıp Alanında Yeni Arayışlar Sürüyor

A+A-

Son yıllarda klasik tıbbın çözüm bulmakta zorlandığı pek çok hastalık için hastalar arayışlar içindedir. Hastalık ilaç döngüsü sorgulanmaktadır. İlaç dışı tıp nedir? Ne kadar bilimseldir? Bilimsel alternatif çözümler nelerdir? Ülkemizde alternatif tıp tanımlaması, tamamlayıcı tıp, integratif tıp tanımlamalarının önüne geçmiştir. Batıda hepsi birbirinin yerini tutmaktadır. Ülkemizde ise geleneksel ve ruhsal şifa tedavileri alternatif tıp adı altında algılanmaktadır. İntegratif tıp tedavileri son yıllarda uygulanmaya başladığı için bu konuda bilinç halen oluşmamıştır. Tüm bu tanımlamaların temelinde, hastaya ve hastalığa bütüncül yaklaşım vardır. Tıbba alternatif değildir. Birçok yöntemi batı tıbbı içinde de yer alır, konvansiyonel tıp dediğimiz klasik tedavilerle birlikte uygulanabilir. Hastanın şikayetini değil, tüm vücudu iyileştirmeye çalışması, en önemli özelliğidir.

***

Diğer bir önemli nokta, ilaç sanayinin ürettiği ilaçları değil, genellikle beden networkünü etkileyen yöntemleri kullanmasıdır. Hastalanmanın temelinde yapısal hasarlar olmadan önce sinir sisteminde, değişimler olur. O nedenle iyileşme ve hastalıklara yaklaşım öncelikle enerjetik-informatif düzeyde olmalıdır. İlaç tıbbı, en son aşama olan hücresel hasarla lokal uğraştığı için uzun vadede hastaya yardımcı olamamaktadır ve birçok hastalığın nedenini açıklayamamaktadır. İntegratif ve/veya tamamlayıcı tıp içinde yer alan yöntemler hastanın bütününde oluşturduğu iyileşme sonucunda birçok durumda konvansiyonel tıptan daha hızlı iyileşme sağlamaktadır. Bu bakış açısı olan hekimler konvansiyonel yöntemleri de daha etkili ve yerinde kullanabilmektedirler.

***

Konvansiyonel tıp ile birlikte uygulanabilecek olan bilimsel alternatif tıp / integratif tıp / tamamlayıcı tıp yaygın yöntemlerinin bazıları: Nöral terapi, akupunktur, homeopati manyetik alan tedavisi, aile dizimi, psikoterapi, hipnoz, mezoterapi-proloterapi, biorezonans-mora terapi, manuel terapi, osteopati, chiroterapi, kinezioloji, o-ring test, fitoterapi, oksijen solunum ve ozon tedavileri. Tüm bu yöntemleri kullanacak hekimlerin dikkat edeceği en önemli husus, neden-sonuç ilişkisidir. Evrensel kural olan neden-sonuç ilişkisinde, her hastalığın alt yapısında vücutta aksayan durumlar vardır.Bu nedenler tespit edilirse, pek çok hastalık kalıcı ve etkili bir biçimde tedavi edilebilir. Özellikle, hastalıkların nedenlerini bulma konusunda, bir insanın yaşam boyunca başına gelen olumsuzluklar göz önünde bulundurulmalıdır. İyi bir geçmiş hayat öyküsü ve hastayı çok iyi dinlemekle, hastalıkların nedenlerini ortaya çıkarabiliriz. Hekim bu tarz çalışmaya adapte olursa bazen ileri teknolojik tetkiklere bile gerek kalmayabilir. İyi edinilmiş klasik tıp bilgisi ile bu yaklaşımlar birleştirilirse hastalar için çok olumlu, uzun vadeli sonuçlar alınabilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.