1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. TIP DÜNYASI ELİFİ KONUŞUYOR
TIP DÜNYASI ELİFİ KONUŞUYOR

TIP DÜNYASI ELİFİ KONUŞUYOR

Kalbi sağda ve iç organları ters tarafta bulunan, doğuştan vücudunun bir bölümünde ....

A+A-

 

Kalbi sağda ve iç organları ters tarafta bulunan, doğuştan vücudunun bir bölümünde çöküklük bir bölümünde de dışarıya doğru çıkıklık olan 18 yaşındaki Elif Özer, 6 ülkenin dünya çapında alanında uzman doktorlarıyla yapılan görüşme sonrası Konya’da Türk doktorları tarafından yapılan operasyonla normal vücut görünümüne kavuştu.

7 Yaşındayken Öğrendi
Elif Özer, 7 yaşındayken gittiği doktorda kalbinin sağda, iç organlarının da ters tarafta olduğunu öğrendi. Doğuştan vücudunun bir bölümünde çöküklük bir bölümünde de dışarıya doğru çıkıklık olan Özer’in yaşı ilerledikçe vücudundaki şekil bozuklukları daha çok belirginleşti. Özer, sağlık açısından bir problemi olmamasına rağmen görüntüsünden rahatsız olmaya başladı.

Doktorlar da Şaşırdı
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran genç kız, görüntüsü itibariyle doktorları bile şaşırttı.

Bugüne kadar sadece vücudunda çöküklük ya da çıkıklık olan hastaları gören doktorlar, Elif’in vücudunda hem çöküklük hem de çıkıklık olunca durumu Amerika, Arjantin, Danimarka, Brezilya, Rusya ve Kuzey Kore’deki dünya çapında alanında uzman göğüs cerrahlarıyla görüştü.

Genç kız, varılan ortak görüş sonrası Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yüksel ve SÜ Göğüs Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tamer Altınok önderliğinde Konya’da gerçekleştirilen başarılı operasyonla vücudu normal görünümüne kavuştu.

Elif’in doktoru SÜ Göğüs Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tamer Altınok, Elif Özer’in kendilerine vücudunun bir bölümünde çöküklük bir bölümünde de dışarıya doğru çıkıklık olduğu için başvurduğunu söyledi.

İlk defa Elif’in görünümündeki bir hastayla karşılaştıklarını ve bu durumu 6 ülkenin dünya çapında alanında uzman göğüs cerrahlarıyla paylaştıklarını belirten Altınok, "Onlarda en az bizim kadar şaşırdı. Çünkü bu ender rastlanan bir durumdu. Yapılan görüşmeler sonunda ortak bir fikir oluştu. Bir süre sonra ameliyat kararı aldık" dedi.

"Elif Ameliyat İçin Israr Etti"
Altınok, bu durumun sağlık açısından bir problem yaratmamasına rağmen görüntüsünden rahatsız olan Elif Özer’in de ameliyat olmak için ısrarcı olduğunu ifade etti.

Elif’in Durumu Bilimsel Toplantılara Konu Oldu
Altınok, şunları kaydetti: "Biz Elif’in organlarının tüm fonksiyonlarını inceledik. Operasyonun hastaya bir zararı olmaması için ilgili doktorlarla iletişim halinde olduk. Operasyonda iman kemiğinin şekil bozukluğuna neden olan kaburgaları çıkarttık. İman kemiğini belirli bir yerden kesip şekil verdik. Hastanın vücuduna eriyebilen plak yerleştirdik. Bir yıl içinde bu plak eriyecek ve hasta normal görünümüne kavuşacak. Genç kızın durumunu öğrenen bilim adamları çok şaşırdı. Şimdiden yurtdışı ve yurtiçindeki bilimsel toplantılarda konuşulmaya başlanıldı. Elif’in durumu bilimsel dergilerde yayınlanacak."

Altınok, sağlık durumları iyi olan hastayı taburcu ettiklerini dile getirdi.

Vücudunu Gizlemek İçin Bol Elbiseler Giymiş
Elif Özer ise, bugüne kadar kalbinin sağda, iç organların ters tarafta olması ile vücudundaki şekil bozukluklarının sağlık açısından kendisine bir zararı olmadığını vurguladı.

Ancak vücudunun görüntüsü itibariyle çok üzüldüğünü bu durumu gizlemek için geniş elbiseleri tercih ettiğinin altını çizen Özer, "Doktorlara çok ısrarcı oldum. Onlar ilk defa böyle bir durumla karşılaştıklarını söyledi. Ben de şaşırdım. Vücudum normal görümününe kavuştuğu için çok mutluyum" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.