1. YAZARLAR

  2. Fatma Nur Namlı

  3. Tırnak Yememek İçin Öneriler
Fatma Nur Namlı

Fatma Nur Namlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tırnak Yememek İçin Öneriler

A+A-

Tırnakların uzamasında en önemli kriter, alışkanlıklardan vazgeçmektir. Tırnak yemek, sağlıksız beslenmek ve yanlış tırnak kesmek gibi alışkanlıklar, tırnakların uzamasını etkiler. Bu alışkanlıklar tırnaklara zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda ilerleyen yıllarda birçok rahatsızlığa davetiye çıkarabilir. Bu konudaki bilgileri sizin için derledim.

Limon Suyu ile Tırnak Uzatma Kürü

Limon suyu ile tırnak uzatma küründe ilk olarak ufak bir kaba ihtiyacınız var. Kaba öncelikle bir miktar limon suyu sıkmalısınız. Sıkılan limon suyunun yaklaşık yarısı kadar zeytinyağı ilave etmeniz gerekiyor. Bundan sonra ayda en az 4, en fazla 12 kere bu karışımı tırnaklarınıza sürmelisiniz. Karışımı hazırladıktan sonra tırnaklarınızı yıkamalı ve iyice kurulamalısınız. El ve ayak tırnaklarına masaj yaparak karışımı uygulayıp temizlik işlemine geçmeden 15 dakika beklemeniz gerekir.

Portakal ile Tırnak Uzatma Kürü

Düzgün görünümü ve hızlı uzamayı sağlayacak bir diğer kür ise kış aylarında kolayca bulunan portakalla yapılır. Olağan tırnak bakım işleminizden önce gerçekleştireceğiniz kür için bir adet portakalı sıkmanız gerekir. Tırnaklarınızı portakal suyuna batırıp 10 dakika bekletmelisiniz. İşlem bittikten sonra tırnaklarınızı yıkayıp kurulayın. Bu kürü ayda en fazla 8 kere yapmanız önerilir. Ayrıca portakal nedeniyle el ya da ayaklarınızda renk değişikliği olmaması için tırnaklarınızı durularken ılık su kullanmalısınız.

Tırnak Uzatma Ojeleri İşe Yarıyor mu?

Uzun ve sağlıklı tırnaklar için başvurabileceğiniz bir diğer yöntem ise tırnak uzatma ojeleridir. Genellikle eczaneler ve kozmetik marketlerinde satılan uzatma ojeleri, tırnağın hızlı uzamasını sağlamak için ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminleri sağlar. Böylece tırnaklar normalden çok daha hızlı uzar. Ancak unutulmaması gereken önemli bir nokta var. Tırnak uzatma ojesi ya da diğer bitkisel kürler, tırnak yeme alışkanlığı olan ya da tırnaklarını yanlış kesen insanlar için yeterince etkili değildir. Bu ve benzeri yöntemleri etkili hale getirmek için öncelikle tırnakların sağlıklı uzamasını engelleyen alışkanlıklardan vazgeçmek gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar