1. YAZARLAR

  2. Abdullah Buksur

  3. Tohum Olduğumuzu Bilmiyorlar-3
Abdullah Buksur

Abdullah Buksur

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tohum Olduğumuzu Bilmiyorlar-3

A+A-

Bu öyle bir gelecek ki; Hz. Mevlana’nın dediği gibi “Düne ait ne varsa dünle beraber gitti cancağızım, bugüne dair yeni şeyler söylemek lazım.”

Güvenlik mi; eski notlarda bir şey bulamazsınız. Bulduklarınızın ise güncellenmeye ihtiyacı vardır. Notlarınızı karıştırıp bir şeyler hatırlamak istiyorsanız insana dair olmalı. Bu da sadece bizim medeniyet kodlarımızda vardır. Güvenlik teknolojisi mi; artık dünyada namlulu silah teknolojisi bitti. Biz bu teknolojiyi başlatıp ıskalayan bir milletiz. Cennet mekan Fatih Sultan Mehmet Han, neden bir çağı açıp bir çağı kapamış? Çünkü çağa hükmeden bu büyük insan, İstanbul’un fethi sırasında, yaptırdığı şahin topları ile ‘zamanın üstüne çıkmıştır’ ve o nedenle İstanbul’un fethi bir çağı açıp bir çağı kapatmış, zamana hükmetmiştir.

***

O zaman söylemek gerekiyor; bizim medeniyetimiz, zamana hükmetmek isteyen çocuklarına bir emanet bırakıyor; ‘Zamana hükmetmek istiyorsan zamanın üstüne çıkacaksın.’ Bunu, aklınla ve ilimle yapacaksın. Bir taraftan yerlileşmeden bahsederken, diğer taraftan zamanın üstüne çıkarak zamana hükmetmeyi, medeniyet kodlarımızdan öğrenmeliyiz. Bu, olağanüstü değişim, tarihi değiştiren zamanındır.Bu dönemden, güvenlik ve üretim alanları değil, birey ve sosyal hayat ve guruplarda derinden etkilenecektir.

***

Medeniyet kodlarımıza doğru döndüğümüz takdirde, şimdiki muhafazakârlık, İslâmcılık, etnisite, millet, milliyetçilik, kapitalizm, sosyalizm gibi bütün kavramlar, ya medeniyet kodlarımıza uygun olarak var olacak, ya da zamanın ruhuna uymadığı için zaman çöplüğüne gitmek zorunda kalacak. Bütün bunlar olup biterken, biz kendimize gelirken, medeniyet kodlarımızla buluşma sürecine girmişken, bizi rahat mı bırakacaklar? Hayır, hayır. Ne yapacaklar, argümanları nedir? Ekonomik ve etnik temelli operasyonlara başlamakla yetinmeyip, ülkemize ve yönetenlerine terörist muamelesi yapmak için her türlü yol ve yöntemi kullanacaklardır.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.