1. YAZARLAR

  2. Abdullah Buksur

  3. Tohum Olduğumuzu Hatırlayalım-2
Abdullah Buksur

Abdullah Buksur

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tohum Olduğumuzu Hatırlayalım-2

A+A-

Zamanı anlayamayanlar, olup bitenleri eskiye ait bilgilerle okuyor. Okuyamayınca anlamlandıramıyor. Anlayamayınca var olanları kaybetme korkusuyla eleştiriyor. Eleştirel süreçleri kişisel güç ve iktidar tutkusunu gizleyerek yapmaya çalışıyor ki anlamlı ve değerli olsun.

Türkiye’de yaşanan her seçimden sonra, sandıktan çıkan oylar, hayal kırıklıkları yaşayan çevrelerin, tepkilerini kurumsal süreçlere değil kişilere yüklediklerini görüyoruz. Şikâyetlerini sıralayan kişinin aslında talep ve beklentilerinin ne olduğunu dinliyorsunuz.

***

Stratejik akılda, kişilerin ve kurumların çok ötesinde, yürüyüş, dinamizm ve değişim dalgası var. Bu dalga Türkiye’yi olağanüstü ölçekte büyütüyor, büyütecek. Cumhuriyet dönemi de dahil, tarihin bütün klasik algılamaları da ölçekleri de değişecek.

Dolayısıyla kimse hesaplarını, bugüne kadar edindiği alışkanlıklara göre yapmasın. Bu öyle bir dalga ki, çok güçlü yapıları bile ezip geçebilir. Kurumları, cemaat adı altında örgütlenen iktidar gruplarını, medya organlarını, entelektüel direnç odaklarını un ufak edebilir.

Dünyada merkez ülkelerin tamamı kendine dönüyor. Tarihine ve iddialarına dönüyor. Merkezi güçlendirmeye, toplumu diri tutmaya çalışıyor. Savunma hatlarına güç veriyor, ekonomisini diri tutacak adımlar atıyor, toplumsal kimliğini olağanüstü ölçekte yerlileştiriyor, “yabancı” nitelikli bütün akım ve hareketlere kendini kapatıyor.

***

Türkiye’de bunu yapıyor işte. Güce odaklanıyor, merkeze odaklanıyor, devletin merkez iktidar alanına güç veriyor, toplumsal kimliğini bir milli eksende topluyor, savunma kalkanlarını güçlendiriyor, siyasi dili yerlileştiriyor. Ama Türkiye, birçoklarından çok daha hızlı biçimde güç biriktiriyor. Bu olağanüstü güç merkezi, kendine direnecek her şeyi ezip geçecek nitelikte.

Bütün bunları bilerek, tohum olduğumuzu unutmayalım. Eğer sahip çıkarsak gelecek bizim medeniyet kodlarımızda yeşerecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.