1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Tohum Vadisi Katma Değer Sağlayacak
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Tohum Vadisi Katma Değer Sağlayacak

A+A-

Şehrimizde geçen yıl gündemde olan ve bu ayın başında başlatılan Konya Tohum ve Gen Vadisi Projesi hayata geçtiğinde hem şehrimize hem de ülkemize büyük bir katma değer kazandıracaktır. Konya Ticaret Borsası (KTB) tarafından yaptırılacak olan Tohum ve Gen Teknolojileri Vadisi’nde, yerli tohum araştırmaları ve üretimi gerçekleştirilecektir. Bunun yanında vadide, Anadolu tohumlarının ıslahı yapılarak tarımsal anlamda Türkiye'nin diğer ülkelerle rekabet etmesine olanak sağlanmış olacaktır. Söz konusu projesinin yatırım tutarı 20 milyon lira olup, vadi içerisindeki tesislerde moleküler, patolojik, ve doku kültürü laboratuarları ile mikro biyoloji, jenerasyon atlama ve ıslah seraları yer alacaktır. Projenin en önemli yönü de, Türkiye'deki tohumculuk firmalarının altyapı ihtiyaçlarının karşılanması, üretici ve sanayicinin ihtiyaç duyduğu çeşitlerin geliştirilmesiyle üniversite-sanayi iş birliğinin desteklenmesi, bölgenin Ar-Ge kapasitesinin artırılması hedefleniyor olmasıdır.

Umarım, ülkemiz ve şehrimiz için hayati önem taşıyan proje sağlıklı anlamda devam eder, şehrimizin de tohumculuk sektöründe var olan yerini güçlendirir. Çünkü şehrimiz tarım sektörünün can damarlarından birisi olan tohumculuk alanında zaten Türkiye genelinin haklı bir yeri vardır. Halen Türkiye tohum üretiminin yaklaşık yüzde 40’nı karşılamasıyla ve tohumculuğunda merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlemesiyle dikkatleri üzerine çekiyor olması da sevindiricidir. Projenin en büyük özelliği de tohumculukta dışa bağımlılıktan kurtulup, ihtiyacımız olan tarımsal tohumların üretilmesidir. Zaten tarımsal üretimde ve sanayi de Türkiye genelinde potansiyeli yüksek olan Konya’ya yakışan da bu olsa gerek. Bu anlamda Konya Ticaret Borsası’nı ve emeği geçenleri kutluyorum. İnanıyorum ki her projede başarılı olan Konya, bu projede de başarılı olacaktır.

***

KTB Başkanı Hüseyin Çevik konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Tohumculukta dışa bağımlılığın azaltılması için çalışıyoruz. Bugün dünya geneline baktığımız zaman sertifikalı tohum ticareti 50 milyar dolar civarında. 2006 yılında tohumculuk yasası çıktı. 2000'li yıllarda özel sektörün sertifikalı tohumculuktaki payı yüzde 3'tü. Bugün geldiğimiz nokta ise yüzde 70 civarındadır. Borsamızın şirketi Konya Laboratuar Depoculuk A.Ş. aynı zamanda tohum sertifikasyon verme merkezidir. Vadinin bu noktaya yapılmasının isabetli olacağını düşünüyoruz. Türkiye'de tohum ticareti yapan şirketlerin sayısı artmaktadır. Bizim üssümüzün en önemli faaliyet alanlarından birisi de Ar-Ge çalışması yürüten şirketlere destek sağlamasıdır. Üs içinde özel sektör de dahil olmak üzere Bahri Dağdaş Enstitüsü, Selçuk Üniversitesi gibi farklı kuruluşlar bir arada çalışma yürütecek. Proje sayesinde en az bin kişiye istihdam sağlanacak olup, yerli tohumculuk şirketlerinin büyümesine de katkı sunacaktır” diyor.

***

Hüseyin Çevik, Tohum Vadisi Projesi’nin tohumculukta dışa bağımlığı azaltacak olmasının yanında, ilimiz için yeni bir istihdam kapısının açılacağına, yerli tohum şirketlerinin büyümesine katkı yapacağına işaret ederek, başarının birlikte çalışmayla elde edileceğine dikkat çekiyor. Ancak Tohum Vadisi ve buna benzer projeler hayata geçirildiğinde tarım ülkesi olan ülkemiz dünya genelinde ilk 5’e girmenin başarısını elde edebilir. Tohumculuk sektöründe de söz sahibi olur. Bugün gelinen noktada dünyada geleceğin savaşları tarım, gıda ve su ile ilgili olacağından stratejik sektörlerden birisi olan tohumculuk ön plana alınmalı ve geliştirilmelidir. Tabi ki tohumculuk sektörünü tek başına ele almamalıyız. Bilim, sanayi ve teknoloji ile birlikte çok ciddi mesafeler alınacağı da bir gerçektir. Bunun için de bizlere düşen görev bu tür projelere destek verip, elimizden gelen her türlü katkıyı yapmaktır. Çünkü başarı birlikte elde edilir. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.