1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Tohumculuğu Desteklemeliyiz
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Tohumculuğu Desteklemeliyiz

A+A-

Geçen hafta Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Hakkı Şafak Ses ve yönetim kurulu üyeleri  Türk Tohumculuğunun Hızlı Yükselişi ve Konya’daki tohumculuk üzerine bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısına Türkiye Tohumcular Birliği Basın Müdürü Gazeteci dostum Engin Kaşdaş’ın daveti üzerine gitmiştim.

Gazeteci arkadaşlarımla birlikte Tohumculuk sektörü hakkında önemli bilgiler edindik.

Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Hakkı Şafak Ses, tohumculuk sektörünün Türkiye ve dünya genelindeki durumunu anlatırken, Konya’nın tohumculukta önemli bir birikimi ve potansiyeli olduğuna dikkat çekti.

Hatta, Konya’nın tohumculuk sektöründe ciddi anlamda Türkiye’ye hitap ettiğini, 65 tohum üreticisinin bulunduğunu ve yine ülkemizin tohum ihtiyacının yüzde 23’ünü Konya’nın karşıladığını belirtti.

Yani, Konya’nın gelecekte Türkiye’nin tohumculuk sektörünün merkezi olabileceğini,

bunun için ciddi bir birikiminin olduğunu ve hiçbir eksiğinin bulunmadığına vurgu yapıyor.

Konya’da tohumculuk sektöründe yatırımcılar ve sermaye var. Ciddi adımlar atılabilir. Sektöre daha fazla sermaye aktarılabilinir. Öyle ise neden yeterince tohumculuk sektörüne eğilmiyoruz?

Katma değer bakımından önemli bir getirisi olan tohumculuk sektörüne yatırım yapılmalıdır.

Yine Hakkı Şafak Ses, “Kamuoyunda, tohum ve tohumculukla ilgili yanlış ve yersiz konuşmalar yapıldığından dolayı Tohumculuk Sektörünün etkinliği, vizyonu ve geleceği olumsuz anlamda etkileniyor. Haksız ithamlarda bulunuluyor” diye de serzenişte bulunuyor.

Özellikle GDO’ lu tohum üretimi ve ithalatıyla ilgili gerçek dışı açıklamalar yapıldığına da vurgu yaparken, “Ülkemizde söylenen aksine GDO’lu tohum üretilmediği gibi, ithal de edilmiyor. Bunu yapanlar suç işliyor. 1 gram toprağımıza GDO’lu tohum ekilmiyor. Bundan sonra da ekilmeyecektir. Bu konudaki yanlış ve gerçeği yansıtmayan konuşmalara itibar edilmemelidir. Bunlar büyük bir yanlışın içindeler. Bunlarla birlikte mücadele etmeliyiz.  Türkiye’de tohumun yüzde yüzü ithal edilmiyor. Yüzde 7’si ithal ediliyor. Söylenenlerin aksine Türkiye tohumculuk üretiminde iyi bir yerdedir. İthalden çok ihraç ediyor. Yanlış ve yersiz söylemlerle Türk tohumculuğunun ülkemiz ve dünya genelindeki büyümesinin önüne engel konuluyor” diyor. 

Burada yapılması gereken Stratejik açıdan önemli olan Türk tohumculuğunun büyümesi ve var olan potansiyelinin yeterince değerlendirilmesi için üreticilerle kamuoyu birlikte hareket etmesidir.  

Türk tohumculuğu ile ilgili yersiz söylentilere kulak vermeyip, sektörü sahiplenmeliyiz. Bunu hep birlikte başarmalıyız. Çünkü, dünya ekonomik bir savaşın içinde olup, ithalat ve ihracatı dengede tutmaya çalışıyor.

Türk Tarımı ve Tohumculuk Sektörü potansiyeliyle hedef ülkedir. Kendi kendimizin ayağını çelmemeliyiz. Elimizden geleni yapmalıyız. Tohumculukta büyüyorsak ve büyümemizin devam etmesini istiyorsak çok dikkatli olmalıyız.

İş işten geçmeden Türk tarımı ve tohumculuğuna sahip çıkılmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.