1. YAZARLAR

  2. Hayriye Eroglu

  3. Toplu Taşıma Topluma Faydalı
Hayriye Eroglu

Hayriye Eroglu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Toplu Taşıma Topluma Faydalı

A+A-

Günümüzün en büyük problemleri arasında yer alan trafik, nüfusun giderek artmasıyla birlikte gündelik yaşamı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Trafikte özel araçların gereksiz kullanımı, yollarda trafik sıkışıklığına, hava kirliliğine, gürültüye ve kaza ihtimalinin artmasına sebep olmakta. Bu nedenle zorunlu olmadıkça özel araç kullanılmamalı bunun yerine toplu taşıma araçları tercih edilmeli. Özel araç kullanan sürücülerise mümkün olduğunca zaman ve yakıt tasarrufu sağlamak amacı ile yoğun trafiği olan yollar yerine diğer yolları tercih etmeli.

***

Büyük şehirlerde toplu taşıma hizmetleri yaygınlaştırılmalı. Böylece otomobil egzozlarının neden olduğu kirlilik azaltılabilir. İnsanların bireysel taşımacılıktan toplu taşımacılığa yönlendirilmesinde önayak olabilecek bu alternatif sistem, gürültü kirliliğinin azalması için de uygulanması gereken tercihlerden biridir. Trafiğin çevre üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da kara yolu taşımacılığı yerine demir yolu, hava yolu ve deniz yolu taşımacılığına ağırlık verilmesidir. Böylelikle toplu taşımacılıkla birlikte azalan taşıt sayısıyla orantılı olarak trafik yoğunluğunun, çevre kirliliğinin ve ülke ekonomisine verilen zararın da azalacağı gözlenecektir.

***

Özel araçları gereksiz kullanmanın sebep olduğu olumsuzluklar; İsraf ve yakıt tüketiminin artması. Aracın yıpranması ve ömrünün azalması. Çevrenin bozulması ve kirlenmesi. Özellikle büyük şehirlerde trafiğin yoğunlaşması ve trafik kargaşası.Park probleminin artması şeklinde sıralanabilir.

Zararları en aza indirmek için; Aynı istikamete giden kişilerle ortak araç kullanılmalı. Kısa mesafelerde araç kullanılmamalı. Mümkün olduğunca, toplu taşıma araçları tercih edilmeli.Trafiğe çıkmak için trafiğin yoğun olduğu saatler tercih edilmemeli.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.