1. YAZARLAR

  2. Kübra Erben

  3. Toplu Taşımanın Faydaları
Kübra Erben

Kübra Erben

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Toplu Taşımanın Faydaları

A+A-

Konya’da araç sayısı her geçen yıl artıyor. Trafikte seyreden araçların büyük bir bölümüne baktığımızda sadece sürü olduğunu görüyoruz. Bu durum kent içi yollarda trafik tıkanıklığı, hava kirliliği, gürültü ve kaza olasılığında artış gibi olumsuzluklara neden oluyor.

***

Zorunlu olmadıkça özel araç kullanılmamalı. Bunun yerine toplu taşıma araçları tercih edilmelidir. Toplu taşıma araçlarının artması, şehir trafiğini sıkıştırmaz. İnsanların toplu taşıma araçlarına yönelmesi en güzel şekilde toplu ulaşımı geliştirecek, şehirler de daha rahat bir yaşam şartı oluşacaktır. Toplu taşıma araçlarını tercih edelim ki hem trafik, hem de insanlar rahatlasın. Trafiğin çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin önlenmesi için uygulanması gereken bir diğer konuda özel araçla seyahat yerine toplu taşıma araçları, metro ve metrobüs, lastik tekerlekli toplu taşıma araçları tercih edilmesi gerekmekte.

***

Büyük kentlerde toplu taşıma hizmetleri yaygınlaştırılmalı. Böylece trafik sıkışıklığı azaltılıp, hem ekonomiye hem çevreye hem de şehir gürültüsüne en çok da ülke ekonomisine faydası var. Ayrıca otomobil egzozlarının neden olduğu kirlilik azaltılabilir.

***

İnsanların özellikle büyük şehirlerde ulaşım için toplu taşıma araçlarını kullanmalarının kendileri ve ülke ekonomisiaçısından katkıları olmaktadır. Toplu taşıma araçlarını kullanmak daha ucuza mal olmaktadır. Toplu taşıma araçlarını kullanmak trafiğin daha az yoğun olmasını sağlayacaktır. Toplu taşıma araçlarını kullanmak ülkemizin petrol ithalatını azaltarak ekonomiye olumlu yansımaları olacaktır.

***

İnsanların daha az ruhsal sıkıntılarının olmasına, trafikteki kalabalığın azalması dolayısıylahuzurlu olmasına yarayacaktır. Hem kendi cebimizin hem de ülke ekonomisine faydaları olacaktır. Şehrimize faydası olacaktır. Hava kirlenmeyecek, ses kirliliği oluşmayacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum