1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Toplum da Değişmeli Artık
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Toplum da Değişmeli Artık

A+A-

Yönetim sistemimiz değişti ve söylemler tamamlandı ve yemin töreniyle birlikte eyleme dönüştü. Sistemin ve yönetimin değişmesinin sonuçlarını önümüzdeki zaman içinde adım adım izleyeceğiz. Ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını,  ülkemizin daha da gitmesi için iş ve işlemlere hız kazandırmasını bekliyoruz. Bütün umut ve iyiniyetli beklentiler bu yönde.

Buraya kadarı tamam sistem çalışmaya başladı. Ancak sistemin değişmesi her şey için yeterli değil. Toplumun da değişmesi ve yaşanan gelişmelere ayak uydurması lazımdır.  Siyaset; son dakikaya kadar şekil değiştiren bir kurumdur. Nitekim Bakanlar Kurulu açıklanana kadar çeşitli yorumlar ve tahminle yapılmış ama açıklamadan sonra birçoğunun tahmini ve beklentisi boşa çıkmıştır.

***

Sistemde ve yönetimde yaşanan değişmelerin topluma yansımasının zaman alacağı görünüyor. Daha Bakanlar Kurulu listesinin açıklanmasının ardından telefonlar çalışmaya başladı ve herkes birbirine Konya’dan kime görev verilmiş, Konya’dan Bakan var mı? Konyalı Bakanlar kimler? Sorularını sormaya başladı. İyi de her ile bakanlık verilmesi gerekseydi Bakanlar Kurulunun 100’ün üzerinde bir listeden oluşması gerekirdi.

Halbuki, vatandaşın merak etmesi Bakanlar Kurulu’nun kimlerden oluştuğu olmalı.  Memleketi ya da doğum yeri ile değil kariyeri ve göreve layık olup olmadığı yönünde merak duyulmalı. Mikro Milliyetçilik değil ülke devlet milliyetçiliği ön plana çıkmalı. Elbette herkes ister kendi yakını hemşehrisi veya tanıdığı üst makamlara gelsin. Neden çünkü o zaman işi düşerse daha kolay halledeceğini düşünür. Aslında yanlış bir düşünce  çünkü ehliyet ve liyakat dikkate alınarak görevlendirilme yapılırsa yetkililer herkese eşit konumda olur ve kimsenin şikayet hakkı kalmaz.

***

Yeni sistemde de buna çok özen gösterilmesi gerekir. Şimdi yapılan ve yapılacak olan uygulamalar temeli oluşturacak ve sistem bu temel üzerinde yükselecektir. Temel ne kadar sağlam olursa sonuçta temelin üzerine inşa edilenler de o kadar sağlam ve uzun ömürlü olur.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin de geleceği ehliyet ve liyakata ne kadar değer verildiğiyle doğru orantılı olacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.