1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Toplumu Bölmeyin Olayları Bölün-1
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Toplumu Bölmeyin Olayları Bölün-1

A+A-

Bazı olaylar çok büyük ve karmaşık. Tek bir açıdan bakılarak anlaşılmıyor. Olay üzerindeki tartışmalar da toplumu bölüyor. Çünkü herkes kendi doğrusu ile haklı görüneceği bir açıdan konuşuyor.

*

Gerçek nedir? Varılan sonucun topluma faydası veya zararı ne olacaktır? Hiç kimsenin umrunda değil, herkes haklı çıkma çabasında.

*

Böyle tartışmalar ile toplumu bölmek yerine, üzerinde tartışılan olayları küçük parçalara bölmek anlamayı kolaylaştırır ve daha yararlı olur bence. Olaylar üzerinden bölgeye, iklime, kültüre hatta kişiye göre değişebilen doğruları tartışmak yerine, olayları, tartışılmaz hakikati ortaya çıkaracak şekilde küçük parçalara bölelim.

*

Gündemdeki Madımak olayı, Adalet Yürüyüşü, süregelen PKK terörü, FETÖ’nün ordumuza ve devletimize sızması, TSK’nın komuta kademesini bozan ve komutanları hapse atan kumpaslar, melun darbe girişimi, vs, vs…

*

Sadece olaylar değil, hilafet, şeriat, adalet, demokrasi, saltanat, laiklik, hürriyet, cumhuriyet, başkanlık, kader, vb gibi kavramlar üzerinde yapılan tartışmalar da öyle. Herkes kendi doğrusunu kabul ettirmek için konuşuyor, tartışıyor sonuçta kavga çıkarıyor.

*

Hiç kimse işin aslı, özü şudur, hakikat-gerçek budur demek için konuşmuyor. Çünkü böyle konuşmak zor; bilgi ister, bilinç ister, etki altına girmeyen algı ister, düşünen ve sorgulayan beyin ister, dürüstlük ister. “Bizim tarafın işine gelmese de gerçek şudur” diyebilmek kolay değildir. Adil olmak zordur. Erdemli insan zor olana talip olur ama erdem sahibi olmak da kolay değildir.

*

Bir sohbetimizde söz "adalet" konusuna dayanınca, kendisini AK Partili olarak tanıtan arkadaşım; “Sen CHP'li misin?” diye sordu. “Hayır, CHP'li filan değilim hiç de olmadım hatta CHP’nin Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlarına pas veren bir gaflet içinde olduğunu bile düşünüyorum” dedim ve devam ettim, “adalet” AK Parti'nin adında geçmesine rağmen “adalet” deyince niçin rahatsız oldun, niçin CHP'yi hatırladın?” diye sordum.

Cevap veremedi. “Çünkü sen AK Parti'li olamamışsın, AKP'li kalmışsın” dedim.

Anlamadı.

*

Yurt dışında ilahiyat okumuş, sözünün itibarlı olması gereken bir arkadaşım “dogma” kelimesinin anlamını öğrenme zahmetine girmediği için, Kur’an-ı Kerim’e “dogma” dedi diye Atatürk’ü kâfir ilan edenlere kanmış, bu iftirayı yayma, başkalarına da kabul ettirme peşine düşmüş. İnsnalık onurun için bilhassa Allah rızası için aç şu sözlüğü bir bak “dogma” ne demektir? Gerçeği öğrendiğin zaman, gerçekleri kendi yanlışlarını kabul ettirmek için eğerek-bükerek çarpıtanlara kanmış olmandan dolayı utanç duyacak mısın? Yoksa kandırılmış olduğunu kabul etmek istemeyen nefsine yenilerek, haklı çıkabileceğini sandığın yeni tartışmalar mı açacaksın?

*

Bireyleri, başkalarının doğrularına körü körüne inanan veya bağlı olan toplumlarda kimsenin gerçeklerden haberi olmaz… Pazartesi günü devam edelim inşallah.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.