1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Toplumu Bölmeyin Olayları Bölün-2
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Toplumu Bölmeyin Olayları Bölün-2

A+A-

Bireyleri, başkalarının doğrularına körü körüne inanan veya bağlı olan toplumlarda kimsenin gerçeklerden haberi olmaz… Diyerek bağlamıştık geçen Perşembe günü, hatırlayarak devam edelim.

*

Bazı olaylar çok büyük ve karmaşık. Tek bir açıdan bakılarak anlaşılmıyor. Olay üzerindeki tartışmalar da toplumu bölüyor. Çünkü herkes kendi doğrusu ile haklı görüneceği bir açıdan konuşuyor.

*

Gerçek nedir? Varılan sonucun topluma faydası veya zararı ne olacaktır? Hiç kimsenin umurunda değil, herkes haklı çıkma çabasında.

*

Böyle tartışmalar ile toplumu bölmek yerine, üzerinde tartışılan olayları küçük parçalara bölmek anlamayı kolaylaştırır ve daha yararlı olur bence.

*

Evet, olaylar üzerinden bölgeye, iklime, kültüre hatta kişiye göre değişebilen doğruları tartışmak yerine, olayları, tartışılmaz hakikati ortaya çıkaracak şekilde küçük parçalara bölelim.

*

Örneğin; Olayı kurgulayan ve ateşi yakanlar, kıvılcımı taşıyan etrafa yayanlar, maşalar, kıvılcıma üfleyip ateşi harlayan cahiller, yangına körükle giden ahmaklar, cehaleti savunan budalalar, yalakalıktan menfaat uman ahlaksız alçaklar ve toplumunun yeterli çoğunluğunu kandırmayı başarınca sonraki adımı atmak için kenarda bekleyenler, vs, vs… Siz de ekleyebilirsiniz.

*

Sonuçta bir parça üzerinden haklı çıkmak için değil, parçalardan bütüne giderek geleceğimiz için yararlı müşterek bir görüşe ulaşmayı amaç edinmeliyiz…

*

Ve yeter artık diyerek,

“küfür ile fikir özgürlüğünü” ayıran,

“farklı düşüneni düşmanlaştırmayan”,

“başkasının imanını veya vatan sevgisini ölçme yetkisi kendisinde görmeyen”, “birilerinin doğruları için değil gerçek için, hakikat için" konuşan ve yaşayan bireyler olmak üzere gelişmeliyiz.

*

Münakaşa, yerine müzakereyi seçerek, bizi aynı olmasa bile ortak bir düşünceye ulaştıracak bilinçli bir iletişim seviyesine ulaşmak için çalışmalıyız.

*

Kavga çıkaran tartışmalar bize değil “bizim, birbirimize düşmemizi bekleyen kenardakilere” yarar…

*

Unutmayın, varlığımız sadece birliğimiz sayesinde anlamlıdır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.