Osman Nevres Yılmazlar

Osman Nevres Yılmazlar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Toprak Günü

A+A-

5 Aralık Dünya Toprak Günü

İnsan hayatı için çok değerli ve vazgeçilmez olan toprağın önemini vurgulamak ve farkındalık yaratmak amacıyla, Uluslararası Toprak Bilimleri Birliği tarafından, 2002'de toprağın insan sağlığı ve doğal hayatın devamı üzerindeki önemine dikkat çekmek amacıyla 5 Aralık'ı Dünya Toprak Günü olarak kabul edilmiş olup;  Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) talebiyle 2013 yılında Birleşmiş Milletlerin 68.Genel Kurulu’nda 5 Aralık “Dünya Toprak Günü” olarak resmen kabul edilmiştir.

Toprağı tanıyalım

Toprağın yalnızca en üstteki birkaç santimetrelik katmanı, hayatı destekleyecek ögelere sahiptir. Yaklaşık üçte biri su, üçte biri mineral ve geriye kalan oranı ise organik maddelerden oluşan toprak, gıda üretiminin olmazsa olmazlarından biridir.

Toprağın besin ağı içinde, ayrı bir yeri var ve önemli bir işlevi yerine getiriyor. Bunların tümü, üst toprak dediğimiz, birkaç cm derinliğinde bir katmanda gerçekleşiyor. Bu katman, coğrafi ve iklim koşullarına bağlı olarak, Dünya’nın bazı yerlerinde metreleri bulur, bazı yerlerinde ise yalnızca 2-3 santimetredir. Bazı çöl bölgelerinde ise hiç yoktur.

Toprak canlı için çok önemli

Yeryüzündeki canlı türlerinin çoğunluğu, toprağa bağımlıdır. Fotosentez yapan bitkiler, bu bitkilerle beslenen hayvanlar, bitkilerle beslenen hayvanlarla beslenen hayvanlar ve tüm bu makro canlıların yanı sıra, toprak altında büyük zorluklar ve büyük faydalarla hayatını devam ettiren muazzam miktarda mikro canlı; bakteriler, mantarlar, nematod, protozoa ve niceleri toprağa bağımlı olarak yaşarlar.

Bir tatlı kaşığı dolusu sağlıklı bir bahçe toprağında, bir milyar küsur bakteri ve birkaç kilometre uzunluğunda fungal iplikçik bulunur.

Toprağın bileşenleri

Sağlıklı bir toprağın başlıca bileşenleri, hava (%25), su (%25), mineraller (%45), organik maddedir (%5). Bu bileşim içindeki kritik nokta, organik maddedir. Zira, toprağın hava almasını ve su tutmasını, minerallerin bitkilerin alabileceği besin maddelerine dönüşmesini ve bu dönüşümü sağlayan “Toprak Besin Ağı”nın hayatta kalmasını sağlayan şey organik maddedir. Organik maddenin temeli de karbondur.

Toprak kolay oluşmuyor

Toprak tüm canlıların hem beslendiği hem de barındığı yerdir. Tarıma elverişli 1 santimetre kalınlığında bir toprak tabakası, ortalama olarak 100 ile 1000 yıl arasında oluşur.

Toprağın Dünya’da, ülkemizde ve bölgemizdeki durumu nedir? Toprak kirlenmeleri nelerdir? gibi konuları bir sonraki yazımızda işleyeceğiz.

Bize düşen görev bu konuda farkındalık yaratmaktır. Hoşça kalın.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.