Osman Nevres Yılmazlar

Osman Nevres Yılmazlar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Toprak Kirliliği

A+A-

Türkiye Çevre Platformu bileşeni “İç Anadolu Çevre Platformu”nca 4 Kasım 2020 Saat 20.00’de internet ortamda toplantı düzenlendi. Toplantıya platform bileşeni derneklerden 70 aktivist katıldı. Toplantıya katılan panelistlerden Türkiye Çevre Platformu Koordinatörü Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, “Çiftlikten Çatala AB’nin Ortak Tarım Politikası” konulu, Organik Gübre Sanayicisi ve Meyve Üreticisi Mehmet Koç, “Toprak Kirliliğinin Nedenleri” konulu, Prof. Dr. Cem Özkan, “Pestisit Alternatifi Biyolojik Mücadele Uygulamaları” konulu sunumlar yaptılar.

Sunumlar ülkemizin önemli sorunlarıyla ilgili olduğu için çok dikkatle dinledik. Aldığımız notları her üç başlık için ayrı ayrı köşemizde paylaşacağız.

Bugün Toprak Kirliliği sunumuyla ilgili notlarımızı paylaşalım.

Toprak kirliliğinin oluşmaması için neler yapabiliriz?

Ülkemizde çok yaygın ve şiddetli derecedeki erozyon devam etmektedir. Erozyonla toprak kaybının en aza indirilmesi için başta toprakla uğraşanlar olmak üzere, herkesin toprağın kıymetini bilmesi ve usulüne uygun kullanması gerekmektedir.

Sanayi bölgelerinde kimyasal katı ve sıvı atıklar toprağa bırakılmamalı, maden atıkları toprak üzerinde bırakılmamalı, radyoaktif atıklar toprağa verilmemelidir.

Tarımsal arazilerin amaç dışı kullanımına son verilmelidir. Çünkü tarımsal arazilerin amaç dışı kullanımı açıkça toprak kaybıdır ve diğer tarım alanları için kirlilik riski oluşturmaktadır.

Sanayi bölgelerinde kimyasal katı ve sıvı atıklar toprağa bırakılmamalı, maden atıkları toprak üzerinde bırakılmamalı, radyoaktif atıklar toprağa verilmemelidir.

Pestisit kullanımı yerine pestisit alternatifi biyolojik mücadeleye önem verilmeli, tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçiler gübreleme, ilaçlama gibi konularda eğitilmelidir. Tarım ilaçları konusunda halk bilinçlendirilmelidir.

Verimli tarım topraklarında sanayi bölgeleri ve yerleşim alanları oluşturulmamalı, yeşil alanlar artırılmalıdır.

Evsel atıklar ve sanayi atıkları kaynağında ayrıştırılarak ve atık indirgemesi yapılarak; toprağa zarar vermeyecek şekilde toplanmalı, organik atıklardan kompost gübre, kalan atıklar enerji üretiminde kullanılmalı, böylece atıklar ekonomiye katkı yapar hale getirilmelidir.

Toprak yapısına uygun tarım teknikleri kullanmak, orman alanlarının korunması ve ağaçlandırma çalışmalarıyla ormanlık alanları çoğaltmak gereklidir.

Toprağın bir diğer kirleticisi kirli havadır. Egzozlardan ve bacalardan çıkan zehirli gaz ve kimyasallar toprağı kirletmektedir. Bu konuda da önlemler alınmalıdır.

Bir sonraki yazımızda Prof. Dr. Cem Özkan’ın “Pestisit Alternatifi Biyolojik Mücadele Uygulamaları” konulu sunumundan notlarımızı paylaşacağız.

Hoşça kalın.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.