Osman Nevres Yılmazlar

Osman Nevres Yılmazlar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Toprak Kirliliği

A+A-

Yirminci asrın başından itibaren modern tarıma geçilmesi ve sanayileşmenin hızlanması ile birlikte toprak kirliliği de bir çevre sorunu olarak ortaya çıkmaya başlamıştır.

Erozyon ve Çölleşme

Erozyon, rüzgar, çığ, akarsu, dalga, buzul vb. etkilerle arazinin ve toprak yapısının aşınıp taşınması olayıdır. Bir başka deyişle toprakların, doğal kuvvetlerden su ve rüzgar etkisi ile yerlerinden aşındırılarak başka yerlere taşınması olayıdır.

Gübreleme

Gereğinden fazla gübre kullanılması verimin düşmesine ve çevre kirlenmesine

neden olur. Yanlış gübre kullanılması bitkilerde yanmalara, kurumalara ve ürün azalmasına neden olur. Ülkemizde azotlu, fosforlu, potasyumlu ve kompoze olmak üzere farklı gübre çeşitleri kullanılmaktadır. Gereğinden fazla kullanıldığında; yeraltı sularında nitrat kirlenmesi, yüzeysel sularda azot ve fosfor miktarının artması ötrofikasyona neden olmakta ve buralardaki canlı türlerinin azalmasına yol açmaktadır.

Pestisit kullanımı

Toprak kirliliği konusunda pestisitler, tarım ürünlerine zarar veren her türlü organizmaları yok etmek amacıyla kullanılan kimyasal maddeler veya tarımsal savaş ilaçlan olarak tanımlanır.

Pestisit kalıntıları toprak verimliliğinin artırılmasında önemli rol oynayan solucan gibi toprak faunasının zarar görmesine neden olur.

Pestisit kalıntıları ile bulaşmış toprakta yetiştirilen ürünler, bunları topraktan bünyelerine alabileceklerinden, az da olsa kalıntı içerecekler ve bu ürünlerin hayvan ve insanlar tarafından tüketilmeleri ile kalıntılar beslenme zinciri içinde hareket ederek zararlı sonuçlar doğururlar. 

Açık maden işletmeciliği

Açık maden işletmeciliğinde sızıntılar değişik toksik elementlerin toprağa yayılmasına neden olabilmektedir. Ayrıca dağınık madencilik etkinlikleri tarımı önemli ölçüde etkileyebilir. Örneğin, kiremit fabrikalarına hammadde temini için toprakların kazılması hem arazi kaybına sebep olmakta ve hem de arazi bütünlüğünü bozmaktadır

Evsel ve endüstriyel atıklar

Evsel ve endüstriyel atıklar doğrudan toprağa verildiğinde, ya da taşıyıcı kanalların

taşmasına bağlı olarak toprak yüzeyine yayıldıklarında toprak ekosisteminin yok olmasına neden olmaktadır.

Tarım alanlarının tarım dışı kullanımı

Tarım alanlarının amaç dışı kullanımı genellikle kentsel yerleşim ve sanayi alanları yaratmakta kullanılmakta; çok miktarda verimli tarım toprağının kaybına yol açmaktadır.

Nükleer kirlenme

Atmosferde bulunan radyoaktif kirleticilerin yağışlarla toprağa iletilmesi mümkündür. Aynı zamanda yeraltında yapılan denemeler de kirlilik etkenlerinin toprakta bulunmasına yol açabilir. Kaya cinslerinin bazılarında radyoaktif elementler doğal olarak bulunabilir. Sedimentler kayalarda uranyum ve toryum gibi radyoaktif elementler volkanik kayalara göre daha büyük orandadır.

Sonraki yazımızda ‘Dünya’da ve llkemizde toprak kirliliği ve durumda? Yeterince önlem alınıyor mu?’ Konularını işleyeceğiz.

Hoşça kalın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.