1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Torku Tohumu Güvenceye Almış
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Torku Tohumu Güvenceye Almış

A+A-

Konya Ankara arasında seyahat edenler Altınekin ilçesinde Torku’ya ait devasa Ayçiçek Yağı ve Beta Ziraat Tesislerini mutlaka görmüşlerdir. Doğrusu biz de hayranlıkla izleyip geçmiş fakat ziyaret imkânı bulamamıştık. Geçen hafta tertip edilen program vesilesiyle gazeteci arkadaşlarımızla birlikte bu muhteşem tesisleri görme imkânı bulduk.

Tohumdan söz açılmışken; AK Parti hükümetinin ilk kabinesinde Tarım Bakanı olarak görev alan Konya Milletvekili Prof. Dr. Sami Güçlü, bulunduğumuz birkaç sohbetinde üzerine basa basa Türkiye’nin milli tohumunu üretmesi gerektiğini ve Konya ovasının mümbit topraklarında bunu yapacaklarını söylemişti. Kanaatimiz odur ki Sayın Güçlü’nün bu projesinden, dünya tohum piyasasını elinde tutan “dış mihraklar!” rahatsız olmuştu. Altını oymak için de gerekeni yaptılar.

Beta Ziraat ünitelerinde genetiğine müdahale edilmemiş, ata tohum da denilen tür tohumlar elde edilerek tarıma kazandırıldığını görmek mutluluk vericiydi. Bir Konya Şeker kuruluşu olarak sadece şekere yönelik ürünlerle sınırlı kalınmaması Türkiye’nin büyük kazancıdır.

Beta Ziraat A.Ş. Direktörü Gökhan Altay şeker pancarıyla birlikte sebze ve hububat tohumları üzerine çalıştıklarını söylerken, stok durumu sorulunca “Türkiye’de başka tohum kalmasa bizim depolarımızda şu an bir yıl yetecek kadar vardır” diyerek cevap verdi. Bu güve vericiydi.

Ham yağ Fabrikası Direktörü Niyazi Arslantaş ise günlük 500 ton ayçekirdeği kırma kapasiteli tesislerde ham Ayçiçek ve kanola yağının yanı sıra, ayçiçek tohumu toz ve pelet küspesiyle kanola tohumu küspesi üreterek hayvancılığa da katkı verdiklerini söyledi.

Torku Ham Yağ Tesisleri yapılmadan önce Konya’da ayçiçek üretiminin yıllık 35-40 ton civarında olduğunu, tesisler devreye girdikten itibaren bu rakamın kademeli olarak artarak 350 bin tona ulaştığını ve Konya’nın Tekirdağ’ın ardından ikinci sırayı aldığını söylerken çok keyifliydi. Zira Konya çiftçisi hububat ve şeker pancarından sonra yeni bir ürüne kavuşmuştu.

Konya Şeker ve onun piyasaya sunduğu markalar Konya’nın göz bebeğidir. Kaliteyi prensip edinmesi de takdire şayandır. Ve fakat ekonominin daraldığı bugünlerde halkın ekonomik ürün beklentisini de ifade etmemiz lâzımdır. Halkın Torku’dan “gerekirse alt markalar da üreterek” düşük gelir seviyesindeki insanların ekonomisine katkıda bulunması beklentisi bize iletilen bir talepti. Bu vesile ile paylaşmış olalım.

CHP PARTİ Mİ,

TİYATRO KULÜBÜ MÜ?

Cumhuriyet Halk Partisi hükümete yönelik eleştirilerine halkı da ortak etmeye çalışıyor ama bunun için sokaklara inmek yerine ısrarla “tiyatro kabiliyeti yüksek” kendi adamlarına rol veriyor. Covid 19 aşısıyla ilgili olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye canını acıtarak aşı yaptığı için dövüldüğü iddia edilen Gülnaz Şırınga hadisesi zihinlerde tazeyken bir hanımefendinin yokluktan, yoksulluktan dem vuran, torununa süt alamadığı için hükümete feveran eden videosu yayınlanmıştı. Daha sonra de yoksul teyze görünümlü bu hanımefendinin pahalı içki şişeleriyle donanmış sofrada fotoğrafları ortaya dökülmüştü. Bir önceki versiyonda da Halkalı’dan Çin’e gitmek üzere uğurlanan ihracat treninin geri döndüğü iddiası haberci bir hanım tarafından dile getirilmişti ki, iddianın aksine tren her istasyondan görüntü paylaşarak yolculuğunu tamamladı. Daha eskilere gidersek milletvekili Mustafa Baybal’ın karşısında bin bir türlü mimikle hükümete eleştiri CHP’ye destek beyanında bulunan sözde başörtülü hanımla karşılaşırız ki, hiç de iyi bir aktörlük değildi. Daha gerilerde müftü karısı olduğuna vurgu yaparak AK Partiye demediğini bırakmayan öz CHP’li hanımefendi örneği de vardır.

Geçen hafta da Konyalı bir grup esnafın Covid 19 kısıtlanmalarına tepki göstermek için valilik önünde toplandığı haberleri yaygın medyanın gündeminde yer aldı. Fakat bunun da basit bir tiyatro çalışması olduğu kısa zamanda anlaşıldı. Meğer hükümet meydanında sözde esnaf grubu adına konuşma yapan kişi 2014 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği için 11 ay 20 gün hapisle cezalandırılan CHP Gençlik Kolları Üyesi Mehmet Emin Altunses olduğu anlaşıldı. Gerçek ortaya çıkınca sosyal platformlarda “CHP’liler esnaf olamaz mı?” gibi savunmalar yapılmaya çalışıldı ama değildi işte; sözde eylemin sözcüsü Altunses esnaf değildi.

Ve fakat evet esnaflarda bir yılgınlık söz konusudur. Bir yılı aşan kısıtlamalardan sonra İstanbul, Ankara, İzmir gibi nüfus zengini şehirlere oranla daha fazla kısıtlamaya maruz kalmak sadece Konya’da değil, başka küçük şehirlerde de kafa karışıklığına yol açıyor olmalıdır. CHP var olan bir gerçeği ifade etmek için dahi, halkın kapısını çalmayıp esnaf dublörü kullanıyor ya, işte bütün mesele bu. Siyasi parti değil de sanki tiyatro kulübü.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.