1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Trafik, Siyaset ve Sanayi
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Trafik, Siyaset ve Sanayi

A+A-

Trafik sorununun sadece araç çokluğu veya yol azlığı ile açıklanacak kadar sınırlı bir sorun olmadığını söylemeye gerek yok ama sürücü davranışlarının da başlı başına bir trafik sorunu olduğunu hatırlamakta fayda var.
*
Konya’nın geniş arazisi ve tarım kültüründen olsa gerek, sürücüler “şeritlere sıkışmayı” sevmiyorlar, sinyal vermek genellikte “döneceğim” değil “döndüm veya dönüyorum” demek için kullanılıyor. Trafikte yoğunlaşmayı önlemek için yapılan devasa döner kavşaklar da amacına ulaşamadı henüz. Çünkü sürücüler ne “yol ver” işaretine ne de “ada etrafında dönene yol ver” yazısına itibar ediyorlar. Yeni bir şey öğrenmek ve uygulamak zulüm geliyor insanımıza, uyarıları hiçe sayıyor ve basıyorlar gaza. Alışkanlıklar kemikleşiyor ve inanca dönüşüyor sanki… Sonra kazalar, kavgalar. Siz sebebini neye bağlarsınız bilmiyorum ama yol verme nezaketi de yok sürücülerin çoğunda… Trafik derdinin bir diğer tarafı da otoparklar, bir yanda aracımızı park edecek yer bulamazken diğer yanda babasının tarlasına park eder gibi davranan sürücüler az değil şehrimizde…
*
Bir AVM’nin otoparkında yer bulamadım, “böyle de park edilmez ki” diye düşünürken “25 aracın park edebileceği yeri 18 araç ile doldurmuşlar” diye geçti içimden, şaşırdım ve üşenmeden saydım, aynen doğru çıktı… 25 araçlık otopark, 18 araç ile dolmuş ve bize yer yok… Bir görevli şart mı nasıl park edileceğini söyleyen? Biz kendi kendimize elimizdeki imkân ve nimetleri kullanmaktan, değerlendirmekten aciz miyiz?
*
Gezip gördüğüm 40 ülkenin ayrı ayrı anıları var ama hepsini toplayıp süzünce şu çıkıyor ortaya; “ülkelerin ekonomik kalkınmışlığı yollarına, ulaşım ve iletişim kalitesine, insanların gelişme seviyesi ise umumi tuvaletlerindeki temizliğe, trafikteki düzene ve diğer insanlara, hayvanlara, ağaçlara karşı davranışa, saygıya yansıyor.” Bu yansımada ülkenin yönetim biçimini bile anlamak mümkün.
*
Trafikteki davranışını, hizmetimize sunulan otoparkları kullanış tarzını gözlediğimiz hemşerilerimiz ile siyaset konuşunca bir başka boyuta geçiyoruz, geliş(me)me seviyemizi tescil eden bir başka boyuta… Eğer bir ülkede, kültür, sanat, spor ve bilimden çok siyaset konuşuluyorsa biliniz ki o ülke gelişmemiş bir ülkedir. Spor deyince futboldan başka bir şey yok ise, siyaset deyince ülkenin geleceği, kalkınma politikaları, fikirler yerine, kişiler hakkında konuşuluyor ise o ülke, o insanlar boş verin gelişmemiş olmayı, geri kalmış demektir.
*
Bu gözlemler ışığında Cumhurbaşkanlığı seçimine gidiyoruz, geleceğimiz için oy kullanacağız, bakalım nasıl kullanacağız? Şerit kullanmadan araç kullandığımız gibi olmaz inşallah.

4. OSB hayırlı olsun

Yeni Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) üretime ilk başlayan firmanın, ihracatına emek verdiğim Memak Makine olmasına çok sevindim. Çünkü Konya’da pek fazla başarılamayan ortaklık bu firmadaki büyümenin dinamosu olmuş. Tecrübeye saygı ve teknolojiye yatırım ile müşteri memnuniyetini işin merkezine alan ortakları, Mehmet Büyükçiftçi ve Mustafa Er’i tebrik ediyorum, daha büyük başarılarını görmek için dua ediyorum.
*
Sanayimiz ne kadar gelişirse, ülkemizin de o kadar gelişeceği için, kim seçilirse seçilsin, siyaset ve polemik değil sanayi ve teknoloji ile icraatı seçmesini diyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.