1. YAZARLAR

  2. Kübra Erben

  3. Trafik Kazası ve Eğitim
Kübra Erben

Kübra Erben

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Trafik Kazası ve Eğitim

A+A-

Trafik kazaları, gelişmekte olan diğer ülkeler gibi Türkiye için de önemli bir halk sağlığı sorunu ve her yıl kazalara bağlı binlerce insan yaralanmakta ya da ölmekte. Bunun en acı örneğini 20 Temmuz’da 7 kişinin hayatını kaybettiği elim kazada gördük. Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre yaralanmaya bağlı ölümler arasında ilk sırayı trafik kazaları almakta. Trafik kazaları maddi manevi her yönden büyük kayıplara neden olmakta, gün geçtikçe daha da önemli bir sorun haline gelmekte. Trafik güvenliği probleminde hatırlanması gereken ilk şey; yapılacak her türlü çalışmanın, temelde insan yaşamının veya yaşamlarının kurtarılabilmesi gibi anlamlı bir öncelik içerdiğidir.

***

Trafik kazalarının önlenmesi ve azaltılması için en etkili çözümün eğitim olduğu görüşü yetkililer tarafından da kabul edilmekte. Bunun yanı sıra trafik cezalarının arttırılması ve bölünmüş yol ve otoyol yapımı etkili çözümler arasında anlamlı paya sahip olduğu gözlenmekte. Trafikte karşılaşılan sorunların en önemlileri aşırı hızla araç kullanma, ehliyetsiz araç kullanma, cep telefonu ile konuşma ve alkollü araç kullanma olarak yetkililer tarafından belirlenmiş. Size İngiltere’den örnek vermek istiyorum.

***

İngiltere’de sürücülerin cep telefonu kullanmasının kazaların artmasına neden olduğu saptanmış. 2017’de yasalarını değiştirmişler. Yeni İngiliz yasasına göre, ilk kez cep telefonu kullanırken tespit edilen sürücünün cezası, 200 sterlin. İkinci kez yakalanırsa, ehliyeti elinden alınıyor, ceza da 1000 sterlin. Ayrıca bu suçlardan ceza alanlara sigorta şirketlerinin bazıları sigorta yapmıyor. Bazıları ise çok yüksek prim istiyor. Tek çözümün cezaları artırmak olmadığının da farkındalar. Bir yandan eğitim çalışmalarını yürütürken, cezayı da artırıyorlar. Hem de astronomik oranda. Karar verip, yapıyorlar. Kamu yararı söz konusu. Bir araştırmaya göre, kalkınmış ülkelerin çoğunda sürücünün cep telefonuna dokunması bile yasaklanmış.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.