1. YAZARLAR

  2. Fatma Nur Namlı

  3. Trafik Kurallarına Uymanın Önemi
Fatma Nur Namlı

Fatma Nur Namlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Trafik Kurallarına Uymanın Önemi

A+A-

Konya’da evde kal çağrısının yapıldığı bu günlerde trafikteki araç sayısı büyük oranda azalmış görünüyor. Ama yine de kurallara uymayı ihmal etmeyelim. Trafiği genel olarak tanımlarsak insanların, hayvanların ve araçların karayolları üzerindeki hal ve hareketleri diyebiliriz. Trafik sadece içerisinde akışın yönlendirildiği bir yollar sistemi değil, aynı zamanda toplumun bireylerinin bir başka biçimde etkileşim de bulunmasıdır.

Trafik kuralları, yaya ve sürücülerin yolda giderken uymaları gereken kurallardır. Trafik kurallarına uymamak hem kendi hayatımızı hem de başkalarının hayatını tehlikeye atmaktır. Bunu yapan kişiler kendilerinin ve başkalarının yaşama hakkına saygısızlık etmiş olurlar. Trafik kurallarına uymamak insanların ölmelerine, yaralanmalarına, sakat kalmalarına ve maddi zarara uğramalarına neden olur. Trafik kurallarına uymayarak başkalarına zarar vermek, haksızlık yapmak, kul hakkına girmek demektir. Bu nedenle toplumsal hayatın gereği olarak trafik kurallarına uymalıyız.

Bunu yapabilmek için; Yaya kaldırımlarında her zaman sağdan yürümeliyiz. Trafik ışıklarına dikkat etmeli ve kırmızı ışıkta geçmemeliyiz. Sürücü ve yolcu isek emniyet kemerini takmalıyız. Ayrıca sürücülerin aşırı hız yapmamaya, uykusuz ve alkollü olarak araç kullanmamaya dikkat etmeleri gerekir. Kaldırımdan inerken, karşıdan karşıya geçerken önce sola, sonra sağa yine sola bakıp öyle geçmeliyiz. Yaya kaldırımı olmayan yerlerde yolun solundan yürümeliyiz. Trafik polislerinin işaretlerine uymalıyız. Trafik polisinin olmadığı yerlerde trafik işaretlerine dikkat etmeliyiz. Trafik lambası kırmızı yanarken kesin olarak karşıya geçmemeliyiz. Karşıdan karşıya geçerken zikzaklar çizmemeliyiz. Duran bir taşıtın hemen önünden ve arkasından geçmemeliyiz. Taşıt araçlarından inerken taşıtın tam olarak durmasını beklemeliyiz. Taşıt araçlarına binerken sıramızı beklemeliyiz. Taşıt aracından iner inmez hemen karşıya geçmemeliyiz. Taşıtlara hiçbir nedenle asılmamalıyız. Yolda top oynamamalıyız. Yolda gruplar oluşturup geçişe engel olmamalıyız.

Tüm önlemlere rağmen yine de trafikte kural ihlalleri oluyor. İnsanoğlu kendince çeşitli mazeretler bularak bir anlık dikkatsizlik sonucu da olsa trafik kurallarını ihlal eder. İşte tüm önlemlere rağmen meydana gelen trafik kazalarını ve kural ihlallerini asgariye indirebilmek için etkin denetim ve günün koşullarına göre caydırıcı cezai müeyyidelerin uygulanması da gerekir. Ancak o zaman güvenli bir trafikten bahsedebiliriz Unutmayalım ki, uygar insan toplumsal kurallara uyan insandır. Uygar insan, her bakımdan kendini geliştirir. Başkalarının haklarına saygı duyar. Kimseye zarar vermez. Sabırlı olmasını bilir. Trafik kurallarına uymak da bir sabır ve uygarlık işidir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar