1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Tüketiciye Tazminat Hakkı Verilmesi Önemli Gelişme
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Tüketiciye Tazminat Hakkı Verilmesi Önemli Gelişme

A+A-

Her zaman tükettiğimiz ürünlerden dolayı sorun yaşamayanımız hemen hemen yok gibidir.

Sorun yaşadığımız ürünlerden dolayı sadece bizler olumsuz etkilenmiyoruz. İşini doğru ve dürüst yapan üreticilerle, ekonomimiz ve sosyal yapımızda etkilenmeye devam ediyor.  

Bu anlamda hükümet tarafından önemli bir adım atılıyor olması da iyi bir gelişmedir.

Yakın bir tarihte uygulamaya geçirilecek olan taslağa göre, aldığımız ürünlerden dolayı zarar görmemiz halinde tazminat hakkı elde edeceğiz.

Konuya biraz detaylandırırsam daha iyi anlayacaksınız.

Yapılan çalışmaları göre, her bakanlığın kendi sorumluluk alanındaki ürünlerle ilgili olarak ayrı ayrı yaptığı denetimleri genişletmek için “Piyasa Gözetim ve Denetim Kanun Taslağı” hazırlanıyor. Söz konusu taslağa göre, bakanlıklar kendi sorumlulukları altında olan ürünlerin denetimini yapacaktır. Bunun yanında İnternetten satılan ürünlere de sıkı denetim gelirken, internet, TV ve radyo satışlarına yasaklama gelebilecektir. En önemlisi de vatandaşın aldığı ürünlerden zarar görmesi halinde de tazminat hakkı doğacak olmasıdır. Yerinde ve güzel bir gelişme olan Tüketiciye Tazminat Hakkının verilecek olmasıyla hakkımızı aramak için yeni bir imkana kavuşmuş olacağız. 

***

Taslağa göre, aldığımız üründen dolayı ölüm veya sağlımızın zarar görmesiyle karşılaştığımızda tazminat hakkı elde edilecektir.  Tüketicinin tazminat hakkının doğması için, uğradığı zararla uygunsuz ürün arasındaki bağı ispat etmesi de zorunlu olacaktır.

Firmalar, tedarik zincirinin bir önceki ve sonraki aşamasındaki işletmecilerin adını ve adresini ürünün takibini kolaylaştıracak şekilde kaydedecektir.  Kayıtlı bu bilgiler 10 yıl saklanacak. Bu yükümlülük, e-ticaret siteleri ile radyo ve televizyondan satışlarda da geçerli olacaktır.

En önemlisi de kamu kurumlarının, piyasaya sunulan ürünlerin depolarını, nakil araçlarını, işyerleri ve üretim tesisleri de dahil olmak üzere gerekli görülen yerlerde denetleyebilecek olmasıdır. İthalatçı firmalar ürünün montaj, kullanım ve güvenlik kurallarının tüketicinin anlayacağı şekilde Türkçe olmasını sağlayacaktır. Üretici ve ithalatçı, piyasada bulundurulan ürünlerden numune alarak test edecektir. Şikayet gelmesi halinde bu şikayeti kayıt altına alacak. Bir ürünü imal eden ancak kendi markasıyla piyasaya sürmeyen imalatçılar da ürünlerdeki risklerden sorumlu olacaktır.

Öte yandan yine Kamu kurumları, riskli ürüne ilişkin nihai kararı vermeden önce işletmeciye 10 günden az olmayacak şekilde savunma için bir süre verecektir. Kamu kurumları, piyasadaki riskli ürünler için şikayetlerin ulaştırılabileceği ve bilgi alınabileceği bir Ürün Güvenliği Yardım Masası oluşturacaktır.

***

Piyasaya sürülen ve satılan üründeki riskin durumuna göre, ürünün geri çağrılması istenebilecektir. Ürünün geri çağrılmasıyla vatandaşlara üç seçenek sunulacaktır.

Bu da üründeki sorun giderilmesi, ürünün satış değerinin ödenmesi ya da ürün eşdeğer bir ürünle değiştirilmesi şeklinde olacak. Ürünün geri çağrılmasıyla oluşacak masrafları satıcı firma üstlenecektir. Bu uygulama karşısında kanuna aykırı hareket edenlere, 250 bin liraya kadar idari para cezası verilebilecektir.

Yine bakanlıklar, insan sağlığı nedeniyle şirketlere ait ticari sırları ifşa edebilecektir.

Gerçek kimliklerini gizleyecek olan kamu kurumları aynı vatandaş gibi internet, TV ve radyo satışlarından alışveriş yaparak ürünlerden numune alacaktır. Bu ürünler de risk denetiminden geçirecektir. Uygun olmayan bir ürünün internet üzerinden tanıtım ve satışının durdurulması, öncelikle internet sitesinden istenecektir.

 

Sonuçta tüketiciler olarak bizlerin yaranına olan ve aldığımız bir üründen dolayı zarar görmemiz halinde tazminat hakkı elde etmemiz bilinçli bir tüketici olmamıza çok büyük katkı yapacaktır.

Tabi ki işin uygulanması ve takibi sadece kamu kurumlarında kalmamalıdır. Uğradığımız haksızlık ve yaşadığımız bir mağduriyet karşısında bu imkanı iyi kullanmalıyız.

Kamu kurumlarına elimizden gelen desteği vermeliyiz. Ne dersiniz sizce de öyle yapmamız gerekmez mi?    

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.