1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Turizm Potansiyelimizi Değerlendirmeliyiz
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Turizm Potansiyelimizi Değerlendirmeliyiz

A+A-

Her yıl olduğu gibi bu yılda 15- 22 Nisan tarihleri arasında Turizm Haftası kutlanır.

Bu hafta boyunca turizmin önemi, varolan potansiyelin yeterince değerlenip, değerlendirilmediği, ülkemize ve şehrimize ekonomik anlamda katkısı gibi birçok konu ele alınır. Sorunları ve çözüm önerileri tartışılır. Konya’nın her yıl bir turist hedefi olur.

Ancak yeterince o hedefe ulaşamıyoruz. Bu hedefe ulaşmayı bütünsel hareket ederek gerçekleştirebiliriz. Bundan kastım. Konya’da bütün kurum ve kuruluşların bu konuda ortak akıl yürütüp, birlikte hareket etmekle bu iş istenilen düzeye ulaşır.

Tabi ki birlikte yapılacak çalışmalara özel işletmelerin önemli katıları da olmalıdır.

Bunun da başka bir yolu gözükmüyor.

Birçok şehrimiz bunun güzel örnekleriyle istenilen turist sayısına ulaşmış ve ekonomilerine de ciddi anlamda katkılar sağlamıştır. 

Turizmde var olan potansiyellerini iyi değerlendiren bu şehirlerimiz, alternatif turizm alanlarına da eğilerek gerekenleri yapmıştır. 

Bizim de şehir olarak bunları yapmakta hiçbir eksiğimiz yok. Yeter ki, birlikte çalışıp, hareket edip, birlikte turizm potansiyelimizin yeterince değerlendirilmesine yönelelim.

&&&

TÜRSAB Konya Bölgesel Yürütme Başkanı Kazım Yanar’ın değerlendirmesini sizlere aktarmadan geçemeyeceğim. Kazım Yanar, “2023 yılında 10 milyon turist ağırlamayı planlayan Konya, bu alanda önemli bir ivme yakaladı. Hedefe ulaşılabilmesi için sadece yerel yönetimlerin değil, özel işletmelerin de üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekiyor. Ekonomik kazanç uğruna Konya’nın, olumsuz ifadelerle anılmasına fırsat verilmemelidir” diyor.

Kazım Yanar, Konya’nın turizmde hedefine işaret ederken, bu hedefe ulaşmada Konya’nın bütünsel olarak hareket etmesiyle önemli bir yol alınabilineceğini vurguluyor.

 Ülkemizde en çok ziyaret edilen müzelerden birisi olan Mevlana Müzesi ve bunun yanında birçok medeniyetlere beşiklik eden önemli yerlerimiz olmasına rağmen biz hala yeterli turist sayısına ulaşamıyoruz.

Yine ülkemiz genelinde turizm merkezlerinin ziyaret edildiği illeri arasında bulunmamıza rağmen turist sayısında önemli bir rakama ulaşamadık. 2014 yılında şehrimize ziyaret gelen turist sayısı 2 milyonun üzerindedir.

Cumhuriyetimizin 100. yılında 10 milyon turisti hedeflediysek bu hedefe ulaşmak zor da değildir.  Çünkü farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan şehrimiz, turizm potansiyeli bakımından zengin bir kent. Bu bakımdan da çok şanslıyız.

Bunun karşısında yapmamız gereken turizmde var olan zenginliğimizi tam anlamıyla değerlendirmektir. Turizm değerlerimizi tanıtmak yetmez. Tam anlamıyla anlatmalıyız.

Konya denilence sadece akla Hz. Mevlana geliyorsa bu bizim çok büyük eksiğimizdir.

&&&

Oysa görünümüyle Kapadokya’yı andıran Kilistra antik kenti de inanç turizmine kazandırılmayı bekliyor. Çatalhöyük de aynı şekilde. Günümüzden 9 bin yıl önce yerleşim yeri olan Çatalhöyük, hala keşfedilmeyi bekliyor.

Daha birçok önemli turizm değerlerimiz olmasına rağmen, hala neyi bekliyoruz doğrusu merak içindeyim. Umarım en kısa süre içerisinde Konya olarak turizm potansiyelimizin yeterince değerlendirilmesi konusunda önemli bir adım atarız.

Tabi ki bu adımı birlikte atmalıyız. Herkes ve her kurumla birlikte, ne dersiniz bunu başaracak mıyız?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.