1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Turizmciler 2016’dan Umutsuz
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Turizmciler 2016’dan Umutsuz

A+A-

 

Türkiye ekonomisinin bacasız sanayisi olan turizm sektörü yeni yıla umutsuz bir şekilde girdi. Ortadoğu ülkelerindeki gelişmeler, Rusya krizi ve terör olaylarının artmasıyla olumsuz etkilenmeye devam ediyor.

Şehrimizde de turizm sektörü de aynı sorunları yaşıyor. Ne yapacağını ve nasıl ayakta duracağını tartışır durumdadır. Umarım turizm sektörünün bütün sorunları çözüme kavuşturulur ve yeni yıla karamsar bakmaktan kurtarılır.

Turizm sektörünün yaşadığı sorunları ve olumsuz etkileyenleri AKTOB’un yaptığı anket her yönüyle ortaya çıkarıyor.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği'nin (AKTOB) turizm sektörünün 2015 yılı ve 2016'dan beklentilerini içeren anketinde, sektör temsilcilerinin yüzde 60'ı, 2016'nın 2015'ten daha kötü olacağı tahmin ediyor.  
Sektörü olumsuz etkiyenlerin başında ise terör yerini alıyor.

Ankete göre, 2015 yılında turizme damga vuran gelişmeler ise şöyle sıralanıyor.

Yüzde 40 uluslararası terör, yüzde 26 döviz kurları artışı, yüzde 22 Suriye krizi, yüzde 11 yatak kapasitesi artışı, yüzde 1’ de dijital turizm pazarındaki yapılanmalar olarak dile getiriliyor. Bunun yanında sektörde 2015 yılında çalışan sayısının 2014'e göre karşılaştırıldığında yüzde 51'i azaldığını görülüyor.

***

Yine geçen yılın kötü geçmesinin nedenleri arasında yüzde 54 karlılık oranının düştüğünü, yüzde 20 dolulukların düştüğünü, yüzde 11 kamu- özel sektör işbirliğinin oluşturulamadığını, yüzde 8’ de yurtdışı tanıtımlarının iyi yapılamamasını gösteriyor. Sadece yüzde 8'e göre kötü geçmediği belirtiliyor.

Sektör temsilcileri 2016'da kamunun sektörle ilgili öncelikle ele alması gerektiği konuların başında ise kış istihdamına teşvik istiyor.

Ayrıca tanıtım bütçesinin arttırılması, 2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu'nun yeniden yazılması, turizm gelirlerinin ihracat gelirleri kapsamına alınarak teşviklerden yararlandırılmasını da bekliyor.

Ankette ortaya çıkan diğer bir önemli sonuçta, 2016 yılında Türkiye ekonomisindeki en büyük riskte olarak ta sektör temsilcilerinin yüzde 73’ü terörü gösteriyor.

Bütün bu olumsuzlukların karşısında çıkış yolu olarak ta önümüzdeki günlerde hükümet tarafından alınacak tedbirlerin yanında, yeni teşvik ve destek paketleriyle, turizm sektörünün bu zorlu süreci en az hasarla atlatacağını bekliyorlar.

Yani turizmciler şimdiden hükümet tarafından alınacak tedbirlerin yanında teşvik istiyor

***

Konuyla ilgili Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, "Önümüzdeki günlerde hükümet tarafından açıklanacak yeni teşvik ve destek paketleriyle, turizm sektörünün bu zorlu süreci en az hasarla atlatacağını umuyoruz" diyor.

Ulusoy, bu açıklamasıyla hükümetin yapacaklarıyla turizm sektörünü rahatlayacağını müjdelerken, olası kayıpların önüne geçmek için önemli adımlar atacağını dile getiriyor.

Sonuç olarak turizm sektörü bu kara tablodan çıkış için birlikte hareket ederek, yeni pazarlara yönelmesi gerekir.

Bunun içinde başta hükümet olarak turizmcilerin yeni pazarlar bulma noktasında desteklemesi ve önünü açması şarttır.

Şimdiden strese ve paniğe girmeden sektörün birlikte hareket etmesinde büyük yarar vardır.

Değişen koşullara göre bir araya gelinerek gereken önlemler alınmalıdır.

En azından sorun yaşadığımız ülkelerin dışında başka ülkelere hedeflenmeli ve fuarlara ağırlık verilmelidir. Yaşanılan sorunlar ve daralan pazar karşısında birlikte her şey yapılmalı bu zor dönemi nasıl anlatılırı tartışmalı ve ortak çözüm yolları bulunmalıdır.

Daha 2016’nın başındayken karamsarlığa kapılmamalıyız.

Erken rezervasyon, destinasyon tanıtımı ve seksen milyona yaklaşan nüfusumuz varken, iç piyasaya yönelip biz bize yeteriz anlayışına inanılmalıdır.

 

Başka da çözüm yolu da gözükmüyor gibi, ne derseniz öyle değil mi?   

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.