1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Turizmde Altyapı Güçlendirilmelidir-2
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Turizmde Altyapı Güçlendirilmelidir-2

A+A-

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Konya basını olarak doğal güzellikleri, tarihi eserleriyle önemli ilçelerimizden birisi olan Beyşehir’e, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Beyşehir Belediyesi’nin birlikte organize ettiği bir geziye katıldık. Beyşehir’in yeniden turizm değerlerini tanımanın yanında, ilçeye yapılan yatırımları yerinde görme anlamında oldukça faydalı ve güzel bir gezi oldu. Beyşehir Yunuslar Mahallesi’ndeki mozaik alanındaki Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün yürüttüğü kazı çalışmaları hakkında bilgiler edindik. Tarihi Eşrefoğlu Camisi, Eflatunpınar Hitit Kutsal Anıtı, Beyşehir Gölü Milli Parkı Ziyaretçi Tanıtım Merkezi ile Hurdacılar Deposu’nu ziyaret ederek, yat turuna katıldık.

Ziyaretlerde yapılan sunumlarla, bizlere tarihi mekânlar ile Beyşehir Gölü Milli Parkı tanıtıldı. Bizleri misafir eden Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, bizlere eşlik ederken, Beyşehir’in turizm değerlerini ve belediye olarak yaptıkları yatırımlardan da bahsetti. Başkan Özaltun’un, Beyşehir’de 15 yılda yapılamayacak ve yapılması mümkün olmadığı çok sayıda yatırımı ve projeyi 4 yılda ilçe genelinde hayata geçirdiklerini vurgulaması da Beyşehir adına sevindirici olsa gerek.

***

Gezinin amacını değerlendiren Konya İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Yünden, “Turizm Haftası kapsamında gerçekleştirilen basın turunu turizm bakımından Konya’nın en gözde ilçelerinden birisi olan Beyşehir’e yaptık. Ülkemizde hiçbir turizmcinin öngörmediği bir ziyaretçi artışıyla karşı karşıyayız. Türkiye genelinde de yüzde 55-60 oranında bir turist artışı söz konusu. 3-4 yıldır göremediğimiz Avrupalı turistleri görmeye başladık. Çin bu artışta birinci sıradadır. Geçen seneye göre, son üç ay içerisindeki artış oranı yüzde 57-58 civarında. Turizmde geldiğimiz bu nokta bizleri sevindirdi. Beyşehir’in sahip olduğu değerlerinden dolayı insanların ilgisinin arttığı bir dönemdeyiz. Yani tabiatla alakalı, yürüyüşünden diğer aktivitelere kadar doğayla ilgili turizm dalları yükseliyor. Beyşehir bölgesinde çok güzel yürüyüş turları yapıldığını görüyoruz. Çünkü çok güzel yürüyüş güzergâhları mevcuttur. Bu da son dönemde muazzam yükselen bir trend haline geldi. Bu bakımdan önümüzdeki yıllarda Beyşehir’de böyle güzel hoşnutluklarla karşılaşırsak hiç şaşırmayalım diyorum. Belediye başkanımıza da bu geziye verdiği destek ve katkılardan, ev sahipliğinden dolayı teşekkür ediyorum.”

***

Mehmet Yünden’in, Türkiye genelindeki turist sayısını arttığını belirtmesi ülkemize ve turizm sektörüne büyük katkılar getirecektir. Diğer taraftan Beyşehir’in sahip olduğu turizm değerlerinden dolayı da ilginin artmasını da söylemesi anlamlıdır. Basın gezisini düzenleyen İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Beyşehir Belediyesi’ne, Konya İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Yünden’e, Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltın’a, Basın Yayın ve Enformasyon Müdürlüğü Konya İl Müdürü Abdurrahman Fidancı’ya ve emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum. Sonuçta ilimizin turizmde alt yapısının güçlendirilmesi için yapılması gerekenler bellidir. Kamu kurumlarımız, yerel yönetimlerimiz, meslek odalarımız, STK’lar ve sektör temsilcilerimiz gayret ve dayanışma içerisinde çalışmalıdır. Turizme katkı sağlayacak yatırımları hayata geçirme adına daha çok çaba gösterilmelidir. Başarmak için hep birlikte çalışmak ve katkı vermek gerekir. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi? 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.