1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Turizmde Altyapı Güçlendirmelidir-1
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Turizmde Altyapı Güçlendirmelidir-1

A+A-

Her yıl olduğu gibi, bu yıl da Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında yapılan programlar ve gezilerle şehrimizin turizm alanındaki çeşitliliği ve ülkemiz genelindeki dikkat çeken potansiyeli dile getiriliyor. Bunun yanında turizm sektöründeki eksiklikleri yapılması gereken çalışmalarda konuşulurken, var olan potansiyeliyle, özel sektörün otelcilik ve diğer alanlardaki yatırımları ve hizmetlerindeki kalitesinden de söz ediliyor. Turizmde en büyük eksikliğimiz olan alt yapının güçlendirilmesine dikkat çekilmesi ve bu konuda yeterince çalışma yapılmasının ele alınması da önem arz ediyor. Umarım bu konuda herkes ve her kurum üzerine düşen mesajı alarak, şehrimizin eksikleriyle birlikte alt yapısının güçlendirilmesi noktasında elinden gelen gayreti gösterir. Şehrimiz turizm sektöründe hak ettiği yere kavuşur, ekonomik anlamda da daha fazla gelir elde eder. Tabi ki bunu gerçekleştirmek hepimizin gayretiyle olur. Ortak akılla hareket ederek, el birliğiyle turizmde daha ileri noktaya şehrimizi taşıyabiliriz.

***

Turizm Haftası nedeniyle Konya Valisi Yakup Canbolat’ın yayımladığı mesajdan dikkatimi çekeni sizlerle paylaşmak istedim. Vali Yakup Canbolat, “İnsanlık tarihinin yazıldığı yerleşim yerlerinden biri olan ve binlerce yıllık geçmişiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan Konya, tarihi ve kültürel birikimini Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yaparak taçlandırmıştır. Üzerinde barındırdığı kültürel birikimi ile ülkemizde turizm sektörünün en önemli merkezlerden biri olan bu kadim şehir, il geneline yayılan tarihi eserlerle adeta bir açık hava müzesi görünümündedir. Konya, Hazreti Mevlana’nın asırlar öncesinden günümüze gelen barış ve hoşgörüye dayalı felsefesi sayesinde, kültür ve inanç turizminin en önemli merkezi durumundadır. Kültür ve inanç turizminin yanı sıra tarih turizmi, doğa turizmi, sağlık turizmi, spor turizmi, termal turizm, fuar ve kongre turizmi gibi pek çok alanda büyük bir potansiyeli barındırmaktadır.”

Yakup Canbolat, Konya’nın turizmin her alanında önemli bir şehirlerinden birisi olduğunu dile getirirken, zengin bir potansiyeli olduğunu da hatırlatıyor.

***

Diğer taraftan yine Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar’ın Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyaret etmesi ve Başkan Akyürek’in Konya’nın turizm altyapısının iyileştirilmesi için çalıştıklarını söylemesi de dikkat çekidir. Tahir Akyürek; “Konya’ya ziyaretçi sayısını artırmaya çalışmamız lazım. Sadece tarih, kültür değil; eğitim, sağlık, spor, dağ turizmi gibi alanlarda da ziyaretçi sayısını artırmamız lazım. Turizmi sadece bir merkezde düşünmememiz gerekiyor. Turizmde yerli yabancı ayrımının da göreceli olduğunu düşünüyorum. Önemli olan buraya gelen ziyaretçilerin buranın sosyal, kültürel ve ticari gelişimine katkı yapmalarıdır. Konya’nın bir başka avantajı da ilimize ziyaret edenler milli kültürümüzle daha fazla tanışma imkânı buluyorlar. Böylece Konya, ülkemize daha farklı bir katkıyı da sağlamış oluyor. Kültürümüzü, değerlerimizi tanıtmak çok önemli bir faaliyettir. Konya bunu doğal olarak gerçekleştiren bir şehir konumundadır. Katkılarınız nedeniyle teşekkür ediyorum.”

***

Konya’nın turizmde altyapısını güçlendirmek için çalıştıklarını ifade eden Tahir Akyürek, her alanda şehrimize ziyaretçi sayısının çoğaltılması gerektiğini dile getirerek, bir yol haritası çizmesi de ayrı bir önem taşıyor. Bunun yanında, turizm altyapısının iyileştirilmesi için de çeşitli projeler yürüttüklerini kaydediyor olması da önemli olduğu kadar, güzeldir.

Pazartesi devam edeceğiz…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.