1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Turizmde Artık Markalaşmalıyız
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Turizmde Artık Markalaşmalıyız

A+A-

Ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de Turizm Haftası çeşitli faaliyetlerle kutlanılıyor. 
Hafta boyunca turizm değerlerimiz üzerine konuşulup, sorunları ve çözüm yolları tartışılıyor.
Neden turizmde marka değerlerimizi çoğaltamadığımız ve yeterince turizm potansiyelimizden faydalanamayışımız ele alınıyor. Konya’nın turizmde yeterince markalaşmasını başaramayışı ortada. Onun için yapılması gereken markalaşmaya yatırım yapmak.
Turizm sektörü, dünyada en hızlı gelişen ve büyüyen sektörlerin başında yer alıyor.
Sektörün yıldan yıla artan geliri, istihdam ve yatırım olanaklarıyla ekonomimize önemli bir katkısı vardır. Öyle ki bu sektör, 60’a yakın farklı sektörle de mal ve hizmet alışverişinde bulunuyor.
Şehrimiz turizmde başarılı ve kimlik kazanmış illerimiz arasında yerini almış olmasına rağmen, hala ekonomik anlamda yeterince faydalanamıyor. Var olan turizm potansiyelimizi de doğrusu değerlendiremiyoruz. Burada yapılması gereken de bellidir. Sahip olduğumuz turizm değerlerinin turizm açısından avantaja dönüştürülmesi ve turizm pastasından daha fazla pay alabilmemiz için, markalaşmayla birlikte alternatif turizm olanaklarının değerlendirmeliyiz. Bununla da kalmayıp marka olabilecek değerlerimizi gündemde tutup, alt markalara da yönelmeliyiz. Bunun içinde herkese bir sorumluluk ve görev düşüyor.
Yapılması gerekenlerin başında da turizm potansiyelimizi gözden geçirerek, turistik ürün çeşitlendirmesine yönelik politikalar geliştirmeliyiz. Bu politikalar çerçevesinde hareket edip, yapılanmalıyız.
Şehrimiz, 9 bin yıllık farklı ve önemli medeniyetlerin beşiği olmasıyla birlikte, Selçuklu Devletine başkentlik yapmasıyla da zengin arkeolojik-etnografik kültür mirasına sahiptir.
Bunun yanında Hz. Mevlana’nın şehri olma özellikleriyle birlikte, inanç ve kültür turizmi bakımından bir merkez konumundadır.
Öyle ise burada bize düşen görev ve sorumlulukta bellidir. İnanç ve kültür turizminde bir merkezsek bunun değerini bilmeli ve turizm değerlerimize sahip çıkıp, koruyarak yaşatmalıyız. Bununla birlikte turizmde de markalaşmak için gerekenleri yapıp, en kısa zaman içinde hayata geçirmekten başka çare var mı sorarım sizleri?
Peki, başarmak için ne yapmalıyız? Tabi ki bir yerden başlamak gerekiyor. Şehri yönetenlerle birlikte, sivil toplum kuruluşları, turizm sektörünün temsilcileri ve en önemlisi de halkın sürece katılımı önem arz ediyor. Her halde turizmde başka markalar oluşturmak için geç kalmış değiliz. Gelin hep birlikte bu işe bir el atalım.
Konyalı olarak bu işe el atmak zor olmasa gerek, ne dersiniz? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.