1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Turizm’de Artık Yükselişe Geçilmeli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Turizm’de Artık Yükselişe Geçilmeli

A+A-

Bacasız sanayi olan turizm, dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinden birisi olmasının yanında, ülkelerin ve şehirlerin ekonomisine de çok büyük katkılar sunuyor. Bunun yanında farklı kültürlerin tanışmasında, kaynaşmasında etkin olurken, barışın sağlanmasında da önemli bir unsur olarak karşımıza çıkar. Özellikle artan krizler, yaşanan evrensel sorunlar ile baş etmenin temel araçlarından birisi yine turizm sektörüdür. Gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinin kalkınmasında, işsizliliği ortadan kaldırılmasında ve diğer sorunların çözümünde yine bu sektör etkin bir rol üstleniyor. Bütün bunlardan dolayı artık referandum sonrası ekonomiyle birlikte turizm sektörüne ağırlık verilerek, sektörün yükselişe geçmesinin zamanıdır.

Sektör haklı olarak barış ve huzurdan beslendiği içinde ülkemizdeki gerginliklerin biran önce bitmesinden yana olurken, huzurun ve güvenin sağlanmasını da istemektedir. Yeni sezona sorunsuz girmeyi istemektedir. Umarım hükümet bu konuya daha hassas bakarak, sektörü bu yönde rahatlatır. Sektörün yükselişini sağlarken, sağlıklı bir politika takip eder. Oldukça zengin bir turizm potansiyeli olan ülkemize yakışan da, yapılması gereken de budur.  

Sektör temsilcilerinin de ortak talebi ve beklentisi de bu yöndedir.

***

Konuya dikkat çekmek için Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ali Kırlı’nın sektörün beklentisi yönündeki değerlendirmesini sizlerle paylaşmak istedim. Ali Kırlı, “Referandumun bitmesinin ardından umarım süre gelen gerginlikler sona erer. Artık ekmek kapımız olan turizmde yeni sezona hazırlanmalıyız. Hükümet, bakanlık ve turizm sektörü temsilcilerimizin görüşmeleri ile huzur ortamı yaratılarak rezervasyonlarda artışın olmasını istiyoruz. Umarım geçen sene gibi büyük kayıplar yaşamayız. Diyalog ve anlayışla Avrupa Birliği ülkeleriyle gerginlikler düzelir. Atılacak sağduyulu adımlarla AB ülkelerinin turistleri tekrar Türkiye'yi tercih ederler. Her şeyin başı diyalogdur. Karşılıklı atılacak adımlarla ilişkiler düzeldiği takdirde bu da otomatikman her sektörde olduğu gibi en çok turizmcilerin yüzünü güldürecektir. Ekonomiye dayalı adımlar atılacağına inanıyorum” diyor. Ali Kırlı, ülkelerle iyi diyalog kurmamız sayesinde oluşacak olan samimiyet sayesinde turizmde istenilen seviyeyi yakalayacağımıza dikkat çekerken, gerginliklerden kurtulmamız gerektiğini dile getiriyor.

***

Artık bir referandum sürecini geride bıraktık. Bundan sonra ülke olarak önümüze bakmanın zamanıdır. Öyle ise öncelikle olarak ekonomi ve turizm sektörü ele alınarak ağırlık verilmelidir. Dünya genelindeki ekonomi de ilk sıralarda yerini olan ve sürekli yıldızı parlayan turizm sektörüne gereken önem vermelidir. Ekonomik odaklı projeler hayata geçirilmeli, turizm sektörü güçlendirilerek dünya ile rekabet edebilecek yapıya kavuşturulmalıdır. En önemlisi de huzur ve güvenin daha da sağlamlaştırılmasıdır.

Turizmde ihtiyaç barış ve huzurdur. Bu iki önemli unsur sağlandığı takdirde bacasız sanayide ciddi kalkınma olacağına inanıyorum. Ülkemizin tanıtımında ve turizmde istenilen hedefe ulaşmada huzur ortamının sağlanması her şeyi çözecektir. 52 sektörün turizmden beslendiği ülkemizde kısa vadede “50 milyar dolar, 2023’te 86 milyar dolar” turizm geliri hedeflenmişse, tüm sektörleri harekete geçirip ortak bir sinerji oluşturulursa turizmde de ekonomide de istenilen noktaya geliriz. Yabancı turistler ülkemizde huzurlu bir ortam istiyorsa bunu da el birliği ile sağlamalıyız. Ayağı yere basan strateji, plan ve azim ile ulaşılamayacak hiç bir hedef olmadığı kanısındayım. Ne dersiniz sizce öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.