1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. ‘Turizmde Ucuz Ülke Olmayalım’
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

‘Turizmde Ucuz Ülke Olmayalım’

A+A-

Geçtiğimiz günlerde ülkemizin turizm sektörünün rakamları açıklandı. Çarpıcı olan yıldan yıla turist sayısı ve gelirimiz artarken, ziyaretçi başına gelir yükselmiyor.
İlginç bir durum. 2003’te yabancı turistler kişi başına 740 dolar harcarken, 2013’te de 749 dolar harcıyor. 10 yılda turistlerin kişi başına harcamasında bir artış yok.
2013’te turizm geliri bir önceki yıla göre yüzde 11. 4 artarak 32.3 milyar dolara ulaştı. Aynı dönemde turist sayısı 36.5 milyondan 39.2 milyona çıktı. Ancak son 10 yıla bakıldığında fazla yol alamadığımız görülüyor. Turistlerin kişi başına harcamalarında yükseliş trendi gözlenmiyor 2005’te rakam 766 dolar. Hatta buna bakarsak geriledi. 2010’dan sonra bir miktar artış gözleniyor. 2013 rakamı sonuç olarak alınırsa, ciddi bir artış yok.
Sonuçta daha fazla turist gelmesine rağmen, kişi başı harcamalara baktığımızda turizm gelirimizde bir artışımız yok. Bunun nedeni ise belli.
Hala ‘ucuz ülke’ olmaktan çıkmış değiliz. Hal böyle olurken turiste harcama yaptıramıyoruz.
Öyle ise yapılması gerekende ucuz ülke olmaktan çıkmak ve turiste harcama yaptıracak yolları bulmamız gerekiyor.
Diğer taraftan kur tırmanışa geçerken, turizmde Türkiye ucuzladı. Avrupa’daki vatandaşlarımız tatillerini Türkiye’de geçiriyorlar. Yabancı turistler 749 dolar harcarken, onların harcaması 1252 doları buluyor. Son aylarda, TL’nin değer kaybı Türkiye’yi daha da ucuzlattı. Bu gidişle daha da ucuzlayacak. Bu yıl daha fazla turist gelmesi muhtemel. Ancak gelir artmayabilir. Yani bu yıl kişi başına harcama düşecek gibi görünüyor.
Peki, bu durum karşısında ne yapmalıyız? Bir turizm cenneti ülkeysek, hala turistin kişi başına harcamasını arttıracak alternatifleri geliştiremediysek yapacağımız çok şeyin olduğu ortaya çıkıyor. Öyleyse yeni alternatifler bulmalı ve geceleme sayısını artırmalıyız. Bunun yanında turizm hizmetlerini çeşitlendirmeli ve hizmet kalitesini yükseltmeliyiz. Öncelikle turistin daha uzun süre kalmasını sağlamamız gerekiyor. Uzun sözün kısası, uzun süreli turistin konaklamasını sağlamalıyız. Bunun yanında var olan eksiklerimizi de gidermeliyiz.
Ne dersiniz? Hala turizmde ‘ucuz ülke’ olarak kalmaya devam mı edeceğiz?
Sanırım bu bize yakışmaz. Öyle değil mi? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.