1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Turizmde Yerliye Dönüş Başlıyor
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Turizmde Yerliye Dönüş Başlıyor

A+A-

Turizm sektöründe gelişen olumsuz şartlardan dolayı yerliye dönüş süreci hızlanmaya başlıyor. Terörden dolayı dış pazarda ciddi rezervasyon kayıpları yaşayan turizmcilerin iç pazara yönelmesinden başka çare de gözükmüyor. Gelinen süreçte sektörün ağırlıklı olduğu iller ve bölgelerde yerli turist çekmek için çalışmalara şimdiden başlandı. İç pazara yapılacak girişimlerde geç kalınmasına rağmen, iş işten geçmiş değil. Şimdiden gereken adımları atılırsa tekrar sektörde bir hareketlilik sağlanır. Dış pazar açığını kapatmak için bir fırsat yakalanır. Geçen yıl turizm sezonunun sonuna doğru bu tehlikenin farkına varan tur operatörleri ve konaklama tesisleri iç pazarda canlılığı artırmak için yaptığı görüşmelerden olumlu sonuçlar almaya başladı.
***
Bunu takiben ciddi indirim kampanyalarının yanı sıra, her şey dâhil sistemi çalışan nitelikli oteller yüzde 30-40 arasında indirimler sunmakta. Son 5 yılda Marmaris ve çevresinin yerli turiste ayırdığı pay yüzde 6 idi. Bu yıl yapılan reklam ve indirim kampanyaları ile yüzde 12 civarında 2’ye katlayan veriler elde ettiler. Hatta bu konuda çeşitli etkinlikler düzenlediler. Olumlu gelişmeler başladı. Özellikle turizm şölenleri gerçekleştirdiler. Öyle ise bundan sonraki süreçte, 'İç Pazar Turizm Şöleni' ve buna benzer etkinliklere ağırlık verilmeli. Bu tür çalışmalara tüm kurum ve kuruluşlar ve sektörün tamamı destek vermeli. İç pazara yönelik fuarlara önem verilmeli. Vatandaşlarımız lüks otellerin pahalı algısından kurtarılmalı. Böylelikle iç piyasaya yönelen sektör kısa bir zamanda kendini toparlama sürecine girebilir.
***
Sonuçta turizm sektörü dış pazardaki kayıbını iç pazara yönelerek telafi edecektir. Ancak bu süreç iyi götürülmeli. Başka çare de gözükmüyor gibi. Tabi ki, diğer turizm birlikleri ve yerel yönetimlerle birlikte koordineli olarak bu çalışmalar yürütülmeli. Yüksek sezon olarak tabir ettiğimiz yaz aylarında denk gelen bayramlarda bile yerli turiste öncelik vermeyen turizmciler artık iç pazara yönelecek. Yabancı turistteki açığımız ancak iç piyasaya yönelmekle kapatılacaksa herkes elinden geleni yapmalı. Şimdilik başka çare gözükmüyor gibi. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.