1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Türk Dil Bayramı
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türk Dil Bayramı

A+A-

Bu hafta Türk Dil Bayramı kutlandı Karaman’da, haberiniz oldu mu? Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanı üzerinden 742. yıl geçmiş… Bu arada Eurovizyon şarkı yarışması da başlıyormuş.

*

Yıllardan beri kendi yarışmamızı yapalım diyorum, dünya üzerinde 7 bağımsız, onlarca özerk devlete 300 milyonu aşan nüfusa sahip bir millet olarak sadece gençler arası müzik ile değil yaş guruplarına göre çocuklarımız arasında hikayeler ve masallar ile de yarışmalar yapalım. Bu yarışmalarda amaç kaynaşmak olursa kazanan tüm milletimiz olur.

*

Bugünkü “ışıksız” aydınlarımızın hala göremediği gerçekleri neredeyse yüzyıl önce görenler, Türk Dil Kurumu’nu ve Türk Tarih Kurumu’nu kurarak geleceğe nasıl bir mesaj vermiş olabilir acaba?

*

Dil deyip geçmeyiniz, dil kişinin düşünce sisteminin temelidir, toplumsal anlaşmanın uzlaşmanın temelidir dil… Bakınız, tarihin her çağında sadece sağlıklı iletişim kurabilen milletler medeniyet kuruyor biz beğensek de beğenmesek de… Sağlıklı iletişimi geliştiren milletler kazanıyor ve dünyaya hakim oluyor, biz dirensek de, kabul etsek de… Direniyoruz da nasıl bir direnme, kendi dili ile alay edenlere kanan, kendi diline sahip çıkmayan ve kendi tarihine yalan diyerek, tarihimiz yerine düşman yalanları anlatanları dinleyerek neye direneceğimizi sanıyoruz.

*

Dünya üzerinde gelişmiş birçok devlet var farklı dilleri konuşan farklı milletlerden oluşan… Bakınız iletişimi nasıl bir zemin üzerinde sağlamışlar da gelişmeyi başarmışlar.

*

İngilizler orta çağ karanlığından çıkarken, üzerlerindeki papalık baskısından kurtulmak için inandıkları dinin kitabı İncil’i tercüme etmişler hayatları pahasına… Dinlerini anladıktan sonra din tüccarının baskısından kurtulup özgür düşünmeyi geliştirmişler peki özgür düşünme öylece mi gelişmiş, hayır! İngilizler İncil’i İngilizceye çevirmek için çalıştıkları yüzyılda İngilizceye otuz bin kadar kelime eklemişler. Lütfen bir daha düşünür müsünüz bir dile bu kadar kelime nasıl girebilir?

*

Aynı tercüme sürecinden geçen Almanlara ve Fransızlara da bakınız, durum farklı değil. Dillerine giren kelimeler ile kendilerini ifade etmek kalitesi artınca bilimsel çalışmalar da hız kazanıyor ve gelişme başlıyor. Gelişmenin sağladığı teknoloji ve sanayi sayesinde dile giren yeni kelimeleri düşünün bir de… Kendi teknolojisini geliştiremeyenler, teknoloji geliştiren milletlerin kelimelerine muhtaç oluyorlar.

*

Yüzyıl kadar önce, dilimizi yabancı kelimelerden temizleyip kendi kelimelerimizi geliştirme çabalarını küçümseyenlerin amacını anlamak isterseniz Almancaya bakınız. Almancayı yabancı kelimelerden temizlemek için bu kadar uyduruk kelime kullandıklarını görünce anlarsınız… Almanlar kendi dili ile alay etmediği için dünyanın gücü oluyor biz kendi dilimiz ile alay edenleri adam yerine koyduğumuz için yerimizde sayarız. Peki kim alay eder kendi dili ile? Hainler mi yoksa kalleşler mi? Alın size iki sözcük hangisi daha iyi anlatır yuttuğumuz zokayı? Alın size iki sözcük daha, bizi mozaik olarak tanımlayanlara hayır biz mozaik değiliz, biz bir alaşımız diyebilmek için dilimizde ve zihnimizde nasıl gelişmeler başarmalıyız? Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.