1. HABERLER

  2. KONYANINSESİ

  3. "Türk Düşüncesinde Yerlilik Ve Millilik Sempozyumu"
"Türk Düşüncesinde Yerlilik Ve Millilik Sempozyumu"

"Türk Düşüncesinde Yerlilik Ve Millilik Sempozyumu"

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Acer:- "1923'te kurduğumuz Cumhuriyet'in güçlenip arzuladığımız derecede bağımsız hareket edebilmesine dair umutların yeşerdiği bir dönemden geçiyoruz. 1923'ten beri belki de ilk defa bu derece Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsız, kend

A+A-

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, "1923'te kurduğumuz Cumhuriyet'in güçlenip arzuladığımız derecede bağımsız hareket edebilmesine dair umutların yeşerdiği bir dönemden geçiyoruz. 1923'ten beri belki de ilk defa bu derece Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsız, kendi ayakları üzerinde hareket edebilen bir ülke olmaya başladığının heyecanını son dönemde hissediyoruz." dedi.

Prof. Dr. Acer, Atatürk Kültür Merkezi'nin desteğiyle Türkiye'de ilk kez ÇOMÜ ve Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Terzioğlu Kampüsü'ndeki Troia Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Türk Düşüncesinde Yerlilik ve Millilik Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, "yerlilik ve millilik" kavramlarının Türk siyasi düşünce hayatında yeni kavramlar olmadığını söyledi.

Bu kavramların özellikle siyasi hayatta sıkça telaffuz edilmeye başlandığını vurgulayan Acer, "Ancak vurgulanmalıdır ki bu kavramlar, özellikle Osmanlı'nın nasıl yeniden güçlendirilebileceği tartışmaları içerisinde, bu çerçevede en az 100 yıl öncesinden beri ele alınmış bir kavramdır fakat bugün bu önemli kavramlar yepyeni bir bakış açısıyla ele alınması gereken kavramlardır." diye konuştu.

Acer, bağımsızlığın önemine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"1923'te kurduğumuz Cumhuriyet'in güçlenip arzuladığımız derecede bağımsız hareket edebilmesine dair umutların yeşerdiği bir dönemden geçiyoruz. 1923'ten beri belki de ilk defa bu derece Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsız, kendi ayakları üzerinde hareket edebilen bir ülke olmaya başladığının heyecanını son dönemde hissediyoruz. Tam da bu noktada bu kavramlar özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yeniden ifade edilmeye başlandı ancak yerliliği, yerellikle karıştırıp yanlış yorumların yapıldığı, bu kavramla sanki dünyanın geriye kalanından soyutlanıp kopmaya yol açılan bir anlayışın ifadesiymiş gibi sunulmaya çalışıldığı bir dönemi de yaşıyoruz. Bu değerli kavramlarla ilgili doğru yaklaşımların ne olduğunun, yerliliğin ve milliliğin aslında ne anlama geldiğinin, bir toplumun gücünün ne derecede önemli unsurları olduğunun anlaşılabilmesi için iki gün boyunca hocalarımız, düşünürlerimiz görüşlerini ifade edecekler. Bu görüşlerin sahipleri bu alanda çalışmalar yapmış, fikirler oluşturmuş değerli düşünürlerdir."

Daha sonra, Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Doğan'a, ÇOMÜ Senatosu tarafından "Fahri Doktora" unvanı verildi.

Prof. Dr. Acer, fahri doktora unvanı verilen Doğan'a cübbesini giydirdi.

Cübbe töreninin ardından sempozyum, Mehmet Doğan'ın "yerlilik ve millilik" kavramları üzerine görüş ve düşüncelerini anlatması ile devam etti.

Sempozyuma, Çanakkale Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkan Yardımcısı Zülküf Memiş, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.