1. YAZARLAR

  2. İlyas Tuncer

  3. Türk Gençliğine
İlyas Tuncer

İlyas Tuncer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türk Gençliğine

A+A-

Yıllardır içimizi kemiren büyük sorgu, zamane gençleri bomboş bir nesil olarak yetişiyor. Nereye gitsem kimlerle sohbet etsem hep akranlarım üzerinden şikayetler alıyorum. Hiçbir işi beceremez, onlara bırak ülkeyi evin anahtarları dahi emanet edilmez kaybeder gibi bol keseden savurmalar işitiyorum. Haklılık paylarını tik-tok dedikleri uygulamaya girip gençlerin hallerini görenler buradan kendilerine pay çıkarıyorlar. Peki oralarda gençler kadar aktif hesap sahipleri olan sizin akranlarınızı ne yapmalı? Onların düştükleri haller olağan mı görünüyor sizlere? Eşleriyle birlikte videolar çekip paylaşanların halleri bahsettiğiniz ahlak kurallarının dışında mı kalıyor? Edep, hayâ, ahlak gibi kavramları öğüt olarak genç nesillere mi pazarlıyorsunuz?

***

Günümüz insanlarının -genç yahut yaşlı ayrımı yapılmaksızın- problemi genel ahlak kurallarının ne olduğu, hangi milletin temsilcisi oldukları, varisi olduğumuz milletin emanetleri neler; bizlerin çözüme ulaştırmamızın elzem olduğu problemler bunlardır. Yaş, sınıf, vasıf gibi ayırtları bir kenara bırakıp önceliğimizi saptayıp çözümü için çaba sarf etmeliyiz. Bizlere bu ülkeyi ve şanını miras bırakanlara karşı mahcup olmamak için elimizi taşın altına koymalıyız.

***

Bizler büyük bir milletin temsilcileriyiz genç arkadaşlar. Bizler günümüzü, enerjimizi beyhude işlere harcayıp kendimizi gülünç duruma düşürmemeliyiz. Vaktinizi tik-tok gibi sosyal medya uygulamalarına harcamak yerine kitap okuyunuz. Her okuduğunuz cümle sizlerin beyninde büyük boşlukları dolduracak ve en hafif rüzgarda yön değiştirmesine müsaade etmeyecektir. Kendini ilmi yönden geliştirmiş bir beyin en sert fırtınada bile yerinden kıpırdamaz. Bedeninizde biriken enerjiyi tik-tok videoları çekmek yerine sportif faaliyetlere harcayın, unutmayın sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

***

Ey Türk geleceğinin varisi Türk genci unutmayın ki dedeleriniz gözünüzde kutsadığınız Avrupa'ya ilim satıyordu. Ellere benzemekten geri kalın ama asla aslınıza benzemekten geri kalmayın. Kendinize hedefler koyun, ulaşmak için gözünüzü daldan budaktan sakınmayın. Uzun vadede hedefi olmayanlar kısa vadede yok olmaya mahkumdur. Sizler yok olmayan milletin ferdisiniz, yok olmayacaksınız olmamalısınız. Ey asil milletin evlatları onlar sizden ümit kesse bile siz kendinizden asla ümitsiz olmayın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.