1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türk-İş zamdan memnun
Türk-İş zamdan memnun

Türk-İş zamdan memnun

Türk-İş Konya Şube Başkanı Adem Gül, 27. dönem toplu sözleşme görüşmelerinden çıkan sonuçların kendilerini mutlu ettiğini, 3 bin lira altı maaş alan işçilerin yaklaşık yüzde 17 zam aldığını söyledi.

A+A-

 

Mehmet Günnar

  1. dönem toplu sözleşme görüşmeleri yapıldı. İşçi zamlarının da belirlendiği görüşmede 3 bin TL altı maaş alan çalışanlara yıllık yüzde 17, 3 bin TL üstü maaş alanlara ise, yüzde 12 zam ve yılda bir kereliğe mahsus 750 lira verilmesi kararı alındı.

Konu hakkında gazetemize konuşan Türk-İş Konya Şube Başkanı Adem Gül, sözleşme sonuçlarından memnun olduklarını söyledi. Gül, “Türk-İş öncülüğünde yapılan bu sözleşme görüşmelerinde Genel Başkanımız Ergün Atalay’ın yoğun çabaları, siyasetteki aktif rolü sayesinde üyelerimizin memnun kalacağı bir toplu sözleşme imzalanmış oldu. Bu sözleşmeye göre, 3 bin liranın altında çıplak maaş alanlara önce herkese eşit olarak 90 lira verilecek. Sonrasında ilk 6 ay için yüzde 7.5, 2’nci 6 ay için yüzde 5, 3’üncü 6 ay için yüzde 3.5 ve 4’üncü 6 ay için yüzde 3.5 enflasyon alarak sözleşme imzalandı. Ayrıca 3 bin lira üzeri maaş alanlara denge tazminatı adı altında geçen sene 500 lira olan yılda bir kereye mahsus ödenen ücretin 750 lira olmasına karar verildi” dedi.

Kitapçıklar hazırlanıyor

Sendikaların örgütlü olduğu kurumlarda idari ve sosyal konularda sözleşme kitapçığı hazırlama çalışmalarına başladığını söyleyen Gül, “Kurumlar arasında sözleşme imzalandıktan sonra şubat ayından ağustos ayına kadar olan sözleşme farklarının kurumun geliri ve gideri göz önünde bulundurularak gecikmeden ödenmesine karar verildi. Ayrıca bizlerde olan geçici işçilerin o iş yerinde iş olduğu müddetçe çalıştırılmasına, onların yaptığı işlerin taşeron firmalara verilmemesinde anlaşıldı. Genel başkanımız Ergün Atalay taşeron işçilerin bir an önce kadroya geçirilip hem ülkenin hem de biz Türk-İş’in rahatlamasını bizzat Başbakan ve Çalışma Bakanlığı’ndan istedi” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.