1. YAZARLAR

  2. Sezen Talip Demir

  3. Türk Kahvesinin Yeri Başka
Sezen Talip Demir

Sezen Talip Demir

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türk Kahvesinin Yeri Başka

A+A-

Biz Konyalılar Türk kahvesini çok severiz. Türk Kahvesi, Türkler tarafından keşfedilen kahve hazırlama ve pişirme metodunun adıdır. Özel bir tadı, köpüğü, kokusu, pişirilişi, ikramıyla kendine özgü bir kimliği ve geleneği vardır. Önceleri Arap Yarımadası'nda kahve meyvesinin kaynatılması ile elde edilen içecek, bu yepyeni hazırlama ve pişirme metoduyla gerçek kahve lezzetine ve eşsiz aromasına kavuşmuştur. Kahve ile Türkler sayesinde tanışan Avrupa; uzun yıllar kahveyi, Türk kahvesi olarak bu yöntemle hazırlayıp tüketmiştir.

Tarihi gelişimi

1517 yılında Yemen Valisi Özdemir Paşa, lezzetine hayran kaldığı kahveyi İstanbul'a getirdi.

Türkler tarafından bulunan yepyeni hazırlama metodu sayesinde kahve, güğüm ve cezvelerde pişirilerek Türk Kahvesi adını aldı. İlk olarak Tahtakale'de açılan ve tüm şehre hızla yayılan kahvehaneler sayesinde halk kahveyle tanıştı. Günün her saati kitap ve güzel yazıların okunduğu, satranç ve tavlanın oynandığı, şiir ve edebiyat sohbetlerinin yapıldığı kahvehaneler ve kahve kültürü dönemin sosyal hayatına damgasını vurdu. Saray mutfağında ve evlerde yerini alan kahve, çok miktarda tüketilmeye başlandı. Çiğ kahve çekirdekleri tavalarda kavrulduktan sonra dibeklerde dövülerek cezvelerde pişirilmek suretiyle içiliyor ve en itibarlı dostlara büyük bir özenle ikram ediliyordu. Kısa sürede, gerek İstanbul'a yolu düşen tüccarlar ve seyyahlar gerekse Osmanlı elçileri sayesinde Türk Kahvesinin lezzeti ve ünü önce Avrupa'yı oradan da tüm dünyayı sardı.

İstanbul’da ilk kahve

İstanbul’da ilk kahvehane 1550 yılında Tahtakale’de açılmış olup kahvehaneler güncel konuların tartışıldığı, fikir alış verişlerinin yapıldığı, şiirlerin okunduğu bir yer olarak hizmet vermiştir.

Avrupa yolculuğu

Kahvenin Avrupa gidişin yaklaşık 1600’lü yıllar olduğu bilinmektedir. Venedikli tüccarlar İstanbul’da tanıştıkları kahveyi Avrupa’ya taşımışlardır. Avrupa’da da çok beğenilen kahve Türk Kahvesi adıyla anılmıştır. Günümüzde kahve tüketiminin Avrupa’da çok daha fazla olduğu yapılan araştırmalarda açıkça gözlenmiştir.

Günümüzde Arabistan, Hollanda, Brezilya, Karayip Adaları, Orta ve Güney Amerika kahve üretimin en yaygın olduğu bölgelerdir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.