1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türk Milleti’nin büyük destanı
Türk Milleti’nin büyük destanı

Türk Milleti’nin büyük destanı

Bugün Çanakkale Zaferi’nin 106. yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü. Çanakkale ruhu bir milletin diriliş ruhu. Türk Milleti bu ruh ve şuurla tüm dünyaya Türk milletine pranga vurulamayacağını yeniden gösterdi.

A+A-

1’inci Dünya Savaşı'nın seyrini değiştirecek bir etkiye sahip olan Çanakkale Savaşı, dünyanın en önemli muharebeleri arasında yer alıyor. Özellikle Türk tarihinin en önemli Savaşları'ndan biridir. Çanakkale Savaşı Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında 1. Dünya Savaşı esnasında gerçekleşti. 18 Mart 1915 tarihinde başlayan savaş 9 Ocak 1916 yılında büyük bir zaferle sonuçlandı. Nedenleri ve sonuçları ile önemi üzerinde Çanakkale Savaşı dünya tarihine adını altın harflerle yazdırmış en önemli muharebelerden biridir. Aynı zamanda ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ülkede ve dünyada ismini duyurarak güven sağladığı en önemli savaştır.

Savaşın Tarihi

Dünya Savaşının en kritik muharebeleri arasında yer alan Çanakkale Savaşı, aynı zamanda bu savaşın seyrini değiştirdi. Bu sebepten dolayı dünya tarihine geçmiş en önemli savaşlardan biridir. Bu savaş 18 Mart 1915 yılında başladı ve 9 Ocak 1916 tarihine kadar devam etti. Gelibolu Yarımadası'nda gerçekleşen Savaş Osmanlı İmparatorluğu ile itilaf devletleri arasında yapıldı. Savaşa daha fazla uzatması ve pek çok ülkede iktidar değişikliğine sebep olmasıyla, çok önemli bir yere sahiptir.

253 bin şehit

Çanakkale oldukça fazla sonuç ortaya çıkaran önemli bir savaştır. İngiltere'den 400 bin Osmanlı İmparatorluğu'ndan 500 bin ve Anzaklar ile beraber Fransa üzerinden 125 bin asker bu savaşa katılmıştır. Savaşın sonunda itilaf Devletlerinden 250 bin kadar asker ölürken, Osmanlı Devleti’nde lise 253 bin kadar Türk asker şehit olmuştur. Savaşın sonunda yeni bir devletin fitili ateşlenmiştir. Özellikle Çarlık Rusya'nın ihtiyacı olan yardım ulaşmadığı için, Sovyetler Birliği'nin kurulmasına zemin hazırlamıştır, Devamlı kaybetmeye başlayan Osmanlı Devleti prestij kazanmıştır. Ülke çapında Mustafa Kemal Atatürk'e olan inanç çok daha güçlü noktaya ulaşmıştır.

Zaferin Önemi

Çanakkale Savaşı sonuçları ile beraber dünya tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

Yenilmez denilen İngiliz ordusu yenilgiye uğratıldı. Bu savaşın ardından Kurtuluş Savaşı ile beraber İngiliz emperyalizmi darbe aldı. Türklerin eğer isterlerse neler yapabilecekleri tüm dünya tarafından öğrenilmiş oldu. Türk halkına çok güçlü bir motivasyon sağladı. İngiliz hükümetinin çökmesi ile değişiklik yaşandı. Türk tarihinin sonraki zaferleri için önemli bir adım teşkil etti. 1. Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nin kaybetmediği tek cephedir. İstanbul'un işgali gecikmiştir. Çarlık Rusya yıkılmış ve bu sayede yeni kurulan Sovyetler Birliği ile Bolşevik dönemi Kurtuluş Savaşı sırasında cephane yardım yapmıştır. (Konya’nın Sesi)

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.