1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Türk Milletinin CHP ile İmtihanı-1
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türk Milletinin CHP ile İmtihanı-1

A+A-

Server Gençlik ve Spor Kulübü’nün 6-13 yaş arası çocukların katılımıyla gerçekleştireceği ‘Haydi Çocuklar Camiye’ etkinliğine CHP'li milletvekili Bekir Başevirgen çok ilginç bir tepki gösterdi. Anayasaya aykırı olduğunu iddia ettiği projenin çocuklara nasıl bir fayda sağlayacağını anlayamadığını söyleyen vekil,sözlerini daha da ileri götürerek, ‘Camiye götürülen çocuklara ideoloji empoze edildiğini'  iddia etti.CHP’li vekilin itiraz dayanaklarından birinin de ‘uluslararası sözleşmeler’ olması dikkat çekiciydi. Bakın ne diyor:“Anayasamız ve taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler bütün olarak değerlendirildiğinde etkinlik adı altında ideoloji empoze edilmesi çocukların düşünce, vicdan ve din özgürlüğünün ihlal edilmesi demektir.”

***

Esasen CHP çatısı altında bir milletvekilinin böyle bir çıkışta bulunmasını yadırgamamak lazım! CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz 2014 yılında ‘Namaz için otobüsün durdurulmasını isteyen yolculara ceza verilmesini’ istemişti.Şehirlerarası yolculuklarda otobüslerin namaz için durdurulmasınıTBMM gündemine taşıyan CHP’li vekil,Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yazılı olarak cevaplandırması istemiyle verdiği soru önergesinde bakın neler demişti:“Son yıllarda mola yerleri dışında otobüsleri zorla durdurarak şiddet uygulayan ve ‘terör estiren’ tarikat mensuplarının ya da grupların tespit edilerek, vatandaşların can güvenliğinin sağlanması için önlem alınıp alınmayacağı…”

***

SKY Türk Televizyonundaki programda da dönemin CHP Milletvekili adayı Hurşit Güneşcuma saatinde gerçekleştirilen bir programı savunurken,“Cuma namazı kaza edilmez değil, her namaz kaza edilir” diyerek bu konudaki bakışını ortaya koymuştu.

***

CHP’nin İslam dini üzerine o kadar çok ‘kara mizah örneği’ uygulaması var ki anlatmakla bitmez. Ezanın Türkçe okutulmasını, Kur’an-ı Kerim’in ‘Tanrı Buyruğu’ adıyla yayınlanmasını, camilerin ahır, samanlık, meyhane yapılmasını, minarelere hilal yerine altı ok takılmasını bir yana bıraksak bile, daha başka nice örnekler vardır.Kıymetli hemşehrim Mustafa Akkoca 2008 yılında Önce Vatan’da ‘CHP ve Din’ başlıklı yazısında CHP’nin İslam düşmanlığı tarihine ışık tutan önemli bilgi ve belgeler paylaşmıştı. Çok uzağa gitmeden, bu örnekleri bir hatırlayalım:“Yıl 1928, CHP tek başına iktidardadır, teşekkül edilen İlahiyat Fakültesi Profesörler Kurulu imzaladığı beyanname ile şu hususları ilan etti:

-Mabetlerde sıralar, elbise askıları, temiz ayakkabılıklar bulunmalıdır.

-İbadet dili Türkçe olmalıdır. Ayetlerin, duaların, hutbelerin Türkçe şekilleri kabul edilmeli ve kullanılmalıdır.

-Ayrıca mabetlerde musıki aletlerinin kabulü lazımdır. Mabetlerde ilahî mahiyetinde asrî ve enstrümantal musikiye kat'i ihtiyaç vardır.”

Kurulda Köprülüzade Fuat, İsmail Hakkı Baltacıoğlu, İzmirli İsmail Hakkı, Halil Halid, Halil Nimetullah, Mehmet Ali Ayni, Şerafettin Yaltkaya, Arapgirli Hüseyin Avni, Hilmi Özer ve Yusuf Ziya’nın bulunduğunu, Babanzâde Naim Bey'le Ferit Kam’ın imzadan çekinerek heyeti terk ettiğini de belirtmek gerek.

Yarın devam edeceğiz…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.